5 причин чекати і читати книжку «Чотири стіни та дах»

Оксана Городівська
Оксана Городівська
29 Березня, 2019

Книга «Чотири стіни та дах» — історія про те, як воно — бути архітектором. Її написав голландський архітектор і урбаніст Рейнір де Ґрааф. Він розказує про кумедні й не дуже випадки зі своєї практики, описує історію своєї професії та її сучасність.

Освітня платформа CANactions готує українське видання. Це буде перший переклад книги. Частину грошей на видання збирають спільнокоштом, підтримати його можна на сайті biggggidea. Презентуватимуть на Міжнародному Архітектурному Фестивалі CANactions 17–18 травня в Києві. І Рейнір де Ґрааф там буде.

Чому ми думаємо, що «Чотири стіни та дах» треба підтримати, чекати і читати?

Ось кілька причин.

Причина 1. Автор книжки — потужний архітектор

Рейнір де Ґрааф — один із керівників архітектурного бюро OMA (Office for Metropolitan Architecture). Вони проектують і будують по всьому світу. Серед проектів: штаб-квартира модної компанії G-Star в Амстердамі, комплекс Timmerhuis у центрі Роттердама, хмарочоси Norra Tornen у Стокгольмі (на фото знизу; у 2018-му відкрили перший, другий ще в процесі) та багато іншого.

Причина 2. Взагалі-то більш, ніж архітектор

З 2002-го року де Ґрааф керує роботою аналітичного центру AMO (він діє при бюро OMA). Там вони працюють не тільки з архітектурою, а з ширшим контекстом: культури, ідентичності, екології. Розробляють проекти з відновлюваної енергетики, співпрацювали з Prada, Universal Studios, медіахолдингом Condé Nast, Гарвардським університетом. А ще запропонували новий прапор Євросоюзу. Оце він справа.

Причина 3. «Чотири стіни та дах» руйнує міфи і часто смішить

У цій книзі Де Ґрааф руйнує сім міфів про професію архітектора. А саме про його  авторитет, натхнення, хороші наміри, контроль, незалежність, майстерність і робочий прогрес. Він розповідає про реальні зустрічі й переговори з політиками, бюрократами, керівниками будівельних компаній і видатними архітекторами. Ці історії кумедні, місцями абсурдні, але й глибокі у своїх спостереженнях.

Причина 4. Це книга не тільки для архітекторів

Для Рейніра де Ґраафа важливо, щоб архітектор добре розумів контекст своєї роботи — міста, країни, економіки тощо. Тому він пише не тільки про свої проекти, а й про світові події — нафтовий бум на Близькому Сході, знесення соціального житла в Європі, появу Ісламської держави. Тому це не тільки про архітектуру.

Відтворити відео

Причина 5. Ми співпрацюємо з CANactions

Так, ми ангажовані. Наша команда знімає відео для школи та фестивалю CANactions.  Але саме тому ми в курсі їхніх проектів. Знаємо, що минулого року вони випустили з видавництвом «Основи» круту книжку «Міста для людей». І привезли в Київ її автора — рок-зірку серед урбаністів Йена Ґела. В нашому відео з фестивалю він теж є.

Тому цього року чекаємо Рейніра де Ґраафа і заохочуємо підтримати видання «Чотири стіни та дах». 

Уривок книги можна почитати на сайті CANactions. 

Фото в матеріалі — з сайту oma.eu, автори:  Adrienne Norman, Lesley Weitjes, Laurian Ghinitoiu, Ossip van Duivenbode, Frans Parthesius

Що тепер буде з Майклом Джексоном?