Повна торба книжок: 11 новинок на осінь

Оксана Семенік
Оксана Семенік
17 Вересня, 2020

Львівський BookForum, як і більшість великих подій, цьогоріч перенісся в онлайн, а книжковий ярмарок взагалі скасувався. І хоч нам дуже не вистачає живого спілкування, кави з друзями на Площі Ринок та нічної поезії, є способи трохи наблизити атмосферу форуму. Наприклад, замовити книжкові новинки на пошту і продумати довгий шлях додому, щоб руки встигли втомитись від носіння торби з книжками. А ми допоможемо вибрати, що читати цієї осені.

«Нормальні люди», Саллі Руні

Видавництво Старого Лева, переклад Анастасії Коник

«Нормальні люди» — роман молодої ірландської письменниці, який став не просто бестселером (продано понад мільйон примірників), а справжньою хітярою. Частково через те, що з книги зробили серіал. А частково через те, що хтось зібрав всі сцени сексу з нього на більш ніж 40 хвилин і виклав на Pornhub. Звісно, розпочався скандал. Але чорний піар — теж піар, і багато хто вирішив подивитись, що ж це за серіал такий. А закохавшись в історію «Нормальних людей», неможливо не прочитати оригінал. 

Головні герої — Маріанна та Коннел, у школі вдають, що не знають одне одного, а поза нею палко кохають. Він — популярний та улюблений усіма, вона — самотня дивачка, з якої відкрито насміхаються. Пізніше, у дублінському коледжі, Маріанна впевнено вписується у тамтешнє товариство, а Коннелл незграбно шукає своє місце серед столичної богеми. Хочеться поставити позначку цій книзі на обкладинці: обережно, тригери, якщо у вас нещасливе кохання!

На перший погляд здається, що сюжет не дуже радує чимось новим: таємне кохання, пристрасть, злість та розчарування, неможливість бути «нормальними людьми». Але ми все одно читаємо про це, так само, як і дивимось добре зняті фільми з очевидним хепі-ендом (ні, це не спойлер). 

«Вернон Господь Літтл», ДіБіСі П’єр

Вавилонська бібліотека, переклад Наталії Гончар

«Комедія XXI століття. В присутності смерті» — такий підзаголовок цього роману, в якому слово «срань» ледь не на кожній сторінці. Хоча й здається, що у 2003-му все було інакше (так, 17 років — це вже не вчорашній день), роман дуже схожий за настроєм на сучасність. Це історія про повне затемнення здорового глузду телевізійним контентом, про панівні цінності споживацького суспільства, про готовність дрібної людини на будь-яку зраду задля слави і визнання. Якщо коротко: п’ятнадцятирічний Вернон Літтл опиняється на лаві підсудних під загрозою смертної кари за десятки вбивств, жодного з яких він не вчиняв. Чим далі ми читаємо роман, тим більше наші думки і відчуття стають схожими на ті, що у головах п’ятнадцятирічних розгублених бунтівників.

До речі, у 2003-му році журнал «GQ» включив роман у список сотні найкращих книжок у світі. А ми не можемо не відзначити ще й чудові ілюстрації та оформлення від Марини Веремеєнко.

«Продукування присутності», Ганс Ульрих Ґумбрехт

IST Publishing, переклад Івана Іващенка

IST Publishing продовжує видавати Ґумбрехта та перекладати сучасних філософів, соціологів, критиків і мистецтвознавців. У новій книзі Ґумбрехт критикує концепцію постійної інтерпретації, мовляв ми звикли всьому давати сенс та пояснювати словами. Іноді, на його думку, сама присутність важлива без зайвих пояснень. Завдяки культурі присутності явища та події стають більш цінними, інтенсивно переживаються й впливають не лише на почуття, а й на наші тіла. Біла обкладинка (від 3z studio) з тисненням, яке можна помітити тільки під потрібним кутом — теж віддзеркалює цю ідею. 

24 вересня відбудеться онлайн-презентація книги за участі Ганса Ульриха Ґумбрехта в форматі Q&A. Тож можна прочитати книгу, а потім запитати в автора про те, що залишилось незрозумілим, збентежило або поділитись думками. 

«Заґмайстер і Волш. Краса», Стефан Заґмайстер і Джессіка Волш

ArtHuss, переклад Оксани Журавльової та Галини Пехнік

«Слово “Краса” в оцифрованих книгах Google трапляється все рідше», — з цієї фрази та статистики розпочинається книга двох дизайнерів. І справді, коли ви чули востаннє, що щось має бути «красивим»? Це визначення замінили іншим — «креативність». Автори досліджують поняття краси, як воно змінювалося з часом та коли почало зникати з професійних дизайнерських дискурсів. А ще демонструють особистий архів — з творами мистецтва, дизайном та архітектурою, що здаються їм прекрасними. Заґмайстер і Волш кажуть, що краса — це не просто оболонка, а саме те, що робить нас людиною. 

До речі, серед клієнтів Стефана та Джессіки були Rolling Stones, Guggenheim Museum, Jay-Z, New York Times та Museum of Modern Art

«Orthodox Chic», Олексій Биков, Олександр Бурлака та Саша Курмаз

Видавництво Основи

Видавництво «Основи» уже видало книгу про балкони і продовжує досліджувати архітектуру, яку можна не помічати, проте вона вже формує наші міста. Автори видання — Олексій Биков, Олександр Бурлака та Саша Курмаз — фіксують феномен пострадянської релігійної архітектури. Так, золоті куполи виринають у найнеочікуваніших місцях, кіоски та навіть вагончики перетворюються на сакральні місця, а форму кожен створює за своїм бажанням і баченням. 

«Я бачу, вас цікавить пітьма», Ілларіон Павлюк 

Видавництво Старого Лева

Третій роман письменника Ілларіона Павлюка. За жанром він нагадує містичний детективний трилер. Київського кримінального психолога Андрія Гайстера відправляють у богом забуте селище Буськів Сад. Зимової ночі там зникла маленька дівчинка. У цьому проклятому селищі розслідування постійно заходить у глухий кут. Можливо, через те, що люди залишаються байдужими і постійно закривають на все очі. За сюжетом і філософськими настроями так і просяться порівняння з Девідом Лінчем: чи то з «Твін Піксом», чи то з «Синім оксамитом». Бо боротися доводиться з чимось загадковішим, ніж маніяк-убивця, як то здавалося на перший погляд.

«Захисники галактики», Тамара Марценюк 

Комора

Тамара Марценюк — соціологиня та дослідниця питань гендеру. Її попередня книга «Чому не варто боятись фемінізму» стала популярною завдяки легкому стилю написання і серед прихильників теми і серед тих, хто (до прочитання) мав купу стереотипів. Авторка продовжує досліджувати питання гендеру — цього разу через маскулінність. 

Назва нової книги натякає на відому серію коміксів і фільмів «Вартові галактики», у якій герої рятують світ. «Захисники галактики» — про становище чоловіків і поняття маскулінності. Чого очікують від чоловіків у суспільстві? Звідки з’явились ці норми? І чому варто їх позбуватись? Відповіді, як завжди, шукайте у книзі. 

«Наглядати й карати. Народження в’язниці», Мішель Фуко

Komubook, переклад Петра Таращука

Важлива праця «Наглядати й карати» французького філософа Мішеля Фуко нарешті українською. На прикладі аналізу виникнення й розвитку інституції в’язниці й пенітенціарної системи загалом Мішель Фуко демонструє постання сучасного дисциплінарного суспільства, в якому, як стверджує філософ, ми живемо й досі. Раніше тоталітарна влада діяла просто: саджала в тюрми або жорстко карала. Тепер вона діє інакше — наглядає за нами та змушує підкорятись їй у лікарнях, школах та військових казармах. 

Видавець цієї книги — Komubook діє як книжковий краудфандинг, тож передзамовлення наближає до нових релізів. Наразі видавництво відкрило збір коштів на нові книжки, які вийдуть в грудні — від Джека Керуака до Міленка Єрговича

«Йозеф Бойс: Кожна людина — художник»

Medusa Books

Перший переклад лекцій, інтерв’ю і текстів культового художника Йозефа Бойса українською мовою. Бойс представляє повоєнне покоління Німеччини, яке власну роботу з раною війни та нацизму поєднує з будівництвом нової демократії. Йозеф Бойс створював партії та освітні інституції, саджав дерева, займався бджолярством і розробляв економічні теорії. А дискутують із ним чи підтверджують думку, що кожна людина — художник, сучасні українські митці: Нікіта Кадан, Алевтина Кахідзе, Валентина Петрова, Борис Кашапов, Лада Наконечна та інші.

«Вона розповіла», Джоді Кантор і Меґан Туей 

Yakaboo Publishing, переклад Олени Замойської

Шокуюче розслідування двох журналісток Джоді Кантор і Меґан Туей сколихнуло не лише Голлівуд, а й увесь світ. Про рух #MeToo заговорили в контексті кіноіндустрії, сексуальних домагань на роботі та безпеки жінок. «Вона розповіла» — це історії про злочини, скоєні відомим голлівудським продюсером Гарві Вайнштайном, про сумнівне ставлення президента Доналда Трампа до жінок і про публічне обвинувачення судді Верховного суду США Бретта Кавано

Тоді, після оприлюднення тексту про домагання з боку Вайнштайна, жінки почали поширювати хештег в соціальних мережах, а деякі й розповідати власні історії. Серед них були і ті акторки, які також постраждали від продюсера, але мовчали роками. 

За це розслідування журналістки отримали Пулітцерівську премію у категорії «Служіння суспільству».

«22: Містичний випадок на Вознесенському узвозі у Києві», Катерина Лебедєва

Видавець — Олександр Савчук

Ще один детектив у нашому списку, але тепер не про сучасність, а про минуле. Роман відсилає нас до буремних революційних років (1917-1922) у Києві. Головний герой — художник Лесь Лозовський, а серед дійових осіб — знані культурні діячі того часу: Георгій Нарбут, Михайло Бойчук, Анатоль Петрицький, Олександра Екстер, Лесь Курбас, Михайль Семенко, Олександр Мурашко та інші. 

Сюжет заснований на реальних подіях: 22-річного Лозовського знайшли задушеним у будинку 22 на Вознесенському узвозі 22 березня 1922 року. Довкола тіла були розкидані коштовності, а обставини смерті досі не з’ясовані. Роман можна сприймати не тільки як опис життя тогочасної богеми, її слабкостей та секретів, а й пошуки свого місця під сонцем молодою людиною. 

На горизонті — друга половина вересня. Ось події в Києві та онлайн