6 кроків до успішного портфоліо CG-художника

Юлія Клебан
Юлія Клебан
5 Серпня, 2019

2 вересня у школі Projector стартує річна навчальна програма з комп’ютерної графіки — CG ART Professium. Там будуть розглядати різні сфери — коміксову естетику, графіку для ігор та кіно, комп’ютерну ілюстрацію.

Для роботи у кожному з цих напрямків художнику потрібне портфоліо. Ми розібралися, яким воно має бути? Як його зібрати? Що зробити, аби портфоліо запам’яталося? І до чого тут проєктне мислення?

Розповідає кураторка курсу CG ART Professium в Projector і художниця американської студії Magic Hill Animation Торі Польська. 

 

Крок 1. Розбираємо антресоль

Найголовніше, що треба розуміти — портфоліо презентує тебе як конкретного виконавця. Воно в жодному разі не може нагадувати домашню антресоль, завалену непотрібними, забутими речами, які просто шкода викинути. Портфоліо має бути максимально конкретним, стосуватися того напряму, в якому ти хочеш отримати роботу. Якщо плануєш пірнути в гейм-індустрію, покажи релевантні приклади. Не буклети чи логотипи, якими б класними вони тобі не здавалися. Якщо ти справді вмієш робити різне, тобі потрібні різні портфоліо — відповідно до різних ніш ринку. 

Все має бути лаконічно і конкретно. Краще недоговорити, ніж перенасичити. Роботодавець має захотіти побачити більше. І звісно, треба відбирати лише найсильніші роботи.

Ми об’єктивно не об’єктивні до власних робіт. Якщо ти довгі тижні вовтузивсянад чимось, і тобі шкода викинути роботу з портфоліо, потрібно себе змусити. Твоє портфоліо — не місце для ностальгії. 

Торі Польська, фото: Наталія Азаркіна

Коли працюєш лише з одним малюнком, з одиничним замовленням, важко дивитися на нього концептуально та цілісно

Крок 2. Шукаємо систему

На початку своєї кар’єри я займалася незрозумілим фрілансом і мріяла про закордонні студії. Тому почала вивчати портфоліо художників, які вже там працювали. Десь після п’ятого починаєш бачити певну системність. Їхні портфоліо не були добірками випадкових робіт, зроблених за час фрілансу та стажувань. 

Успішні художники презентували особисті проєкти — розроблені спеціально для портфоліо. Це були приквели та сиквели кінофільмів, переосмислені герої казок, власні історії тощо. Обрана тема об’єднувала всі роботи, задавала їм тон і настрій. Ці портфоліо були цілісними та системними, а концептуальне мислення художника можна було прослідкувати від картинки до картинки.

Коли працюєш лише з одним малюнком, з одиничним замовленням, важко дивитися на нього концептуально та цілісно. Зрештою, ти розвиваєш лише одну частину своїх навичок. Найчастіше такі картинки виглядають як вправи з написання однієї і тієї ж літери в дитсадку. Коли ж працюєш над проєктом, ширше залучаєш своє концептуальне мислення. 

Також проєктне портфоліо продемонструє потенційному замовнику твою посидючість та певну професійну стабільність.

Свій перший повноцінний проект для портфоліо я робила на онлайн-курсі в художника з Disney — і саме це портфоліо привело мене в перший 3D-мультфільм в Україні «Микита Кожум’яка».

Крок 3. Вчимося проєктно 

Є чимало способів напрацювати собі проєктне портфоліо. Спостерігати за трендами, надихатися шляхами інших, брати участь у колективних проєктах — хороший спосіб зібрати більше реакцій та поширень своїх робіт. 

Можна починати самостійно, але складно уявити реальний робочий процес, якого ти ніколи не бачив. Тому важливо попрацювати під керівництвом профі, що скерує і навчить максимально ефективно поєднувати час і зусилля. 

Для цього варто підшукати ментора чи хороший навчальний курс. Випускні та проміжні завдання можуть стати хорошим початком першого самостійного проєкту. До того ж, на курсі відразу є фідбек. 

Цього року ми з колегою Тетяною Бульбою, 2D-художницею в Playtech, запускаємо річний курс CG ART Professium в Projector. Оскільки моя робота вже давно перейшла на проєктний рівень, то й програму ми побудували довкола цього. 

Багато курсів зосереджуються на роботі з точковими навичками: перспектива, анатомія, теорія кольору. По закінченню ви виходите з крутим інструментарієм, але без розуміння, що з ним робити далі. Ми взяли це до уваги й попрацювали в зворотному напрямку — почали з результатів, які хочемо, щоб досягли наші студенти. Тож вони будуть працювати над проєктами, наближеними до реалій ринку, й поступово закріплюватимуть знання й техніки.

Групова робота на курсі дає змогу створити модель реальної роботи з можливістю змінювати власну позицію в процесі. Хтось звик створювати дизайн, а хтось — фарбувати готовий лайн. Хтось працює лише з персонажами, а хтось — з локаціями. Груповий досвід дасть змогу спробувати себе на різних етапах з різним рівнем відповідальності. 

Торі Польська показує у портфоліо процес розробки локацій

Виберіть топ митців, чиї погляди на роботу збігаються з вашими, і попросіть їх оцінити ваші роботи

Крок 4. Шукаємо фідбек 

Якщо на навчальних курсах ви отримаєте достатньо відгуків і порад, то під час самостійної роботи вам бракуватиме погляду зі сторони. Не бійтеся писати людям з індустрії, чиїй думці довіряєте. Виберіть топ митців, чиї погляди на роботу збігаються з вашими, і попросіть їх оцінити ваші роботи. 

Обов’язково напишіть умовний вступ — чому ви звертаєтеся за порадою саме до цієї людини, чому її думка важлива. Конкретно висловлюйте своє прохання. Наприклад: «Мені дуже імпонує твоя робота з кольорами, а що ти думаєш про мій підхід до цього? На що варто звернути увагу, що допрацювати?» Це має бути лаконічно і грамотно. 

Коли я оформлювала своє перше портфоліо, я склала список з двадцяти художників, чию думку мені б хотілося почути. Умовно, це ті художники, яких ти лайкаєш на Facebook, а вони тебе ні. З двадцяти мені відповіло людей шістнадцять — всі написали розгорнуту відповідь, звернули увагу на різні речі, що допомогло мені отримати один складений повноцінний фідбек. Я зрозуміла, які моменти потрібно враховувати в подальшій роботі.

Крок 5. Розказуємо про портфоліо всім

(справді, геть усім)

Розкинути свої тенета треба максимально широко, адже ніколи не знаєш, коли і хто в них заплутається. 

Портфоліо має бути не лише класним, але й помітним. Тому прибережіть сили насамкінець — щоб презентувати, розповідати, поширювати в соцмережах, залити на всі можливі сайти, опублікувати в пабліках. У цій індустрії потрібно завжди зважати на звичайну удачу — опинитися в потрібному місці в потрібний час. 

Потрібно подивитися, яка специфіка та умовні правила ведення сторінки на кожному сайті. Наприклад, ArtStation і Behance — це конкретні сайти-портфоліо, де ти створюєш оформлення сторінки. А в соціальних мережах є фід, і там працюють інші «алгоритми». Варто слідкувати навіть за часом публікацій. Якщо ти орієнтуєшся на американський ринок, треба виходити в стрічку пізно ввечері, коли в них ранок. У соцмережах можна постити свої замальовки, ескізи. Це буде помірне нагадування про себе. На противагу Facebook та Instagram є LinkedIn. В цій мережі варто поводитися максимально професійно і бути вимогливішим до власного контенту. Тут будуються чіткі професійні контакти, а отже — це не місце для спаму, тебе просто заблокують. 

Місця, де варто бути і просувати себе

Платформи:

Сервіси

Соціальні мережі: 

Зображення Торі Польської з серії «Redwall»

Крок 6. Вивчаємо досвід інших 

Викладачі курсу розповідають про роботи зі свого портфоліо. 

 

Торі Польська – «Redwall»

Торі Польська: «З початку втілення мого плану захоплення Disney я працювала над десятьма особистими і вісьмома робочими проєктами. Цей досвід допоміг сформулювати цілісний підхід до вирішення будь-якого завдання, що надалі стало моєю «фішкою».

Один із моїх особистих проєктів був переосмисленням історії про мишок Редвола («Redwall»). Я хотіла створити дуже милий і добрий світ з таємницями та небезпеками. Чим більше я занурювалася в його створення, тим більше запитань виникло, і тим більше відповідей повинен був давати мій дизайн. У підсумку це привело мене до простих і стилізованих форм з реалістичнішим драматичним освітленням».

Tata Che — «Game of Thrones»

Дизайнерка персонажів Tata Che майже півроку працювала над власним проєктом, який зрештою виявився однією картинкою. Це лінійка карикатурних персонажів до серіалу «Гра Престолів».

Tata Che: «Цей арт я спочатку задумала просто як тренування для задоволення, ні про яке портфоліо мови не йшло.  Я почала робити чорно-білий ескіз загальної групи, уявляючи, кого хочу намалювати, але відштовхуючись від загальної композиції і маси. Я визначала для них форму, ритм і колір в загальній композиції. Під час цих експериментів я прийшла до того, що це боротьба за владу, і тому всі так чи інакше прагнуть до центру композиції, де знаходиться Залізний Трон — символ влади. Важливо було зберегти напруженість у композиції, яка б наростала до центру. Щоб персонажі не просто стояли один біля одного, але мали свою позу, яка б розкривала саме характер кожного».

got1
Зображення Tata Che для проєкту «Game of Thrones»

«Звичайно, я працювала над проєктом не щодня, але в сумі вийшло майже 5 місяців роботи. І хоча я починала цей проєкт радше заради практики і задоволення, він виявився дуже корисним для мого піару. По-перше, популярність серіалу забезпечила живий відгук на персонажів, з’явилося багато підписників і замовників. На сьогодні цьому проєкту вже років зо два, але до мене досі приходять люди з посиланням саме на цей арт і замовляють у мене роботу.  Директор американського повнометражного мультфільму, на якому я працюю вже півтора року, зізнався, що він стежив на LinkedIn за розвитком проєкту і взяв мене на роботу саме через нього».  

Андрій Іванов — «MerMay»

MerMay — це міжнародний челендж для художників та дизайнерів, який проводять щороку в травні (привіт, гра слів — Mermaid+May). За правилами учасник зобов’язується щодня впродовж місяця малювати одну русалку з різними характерами та настроєм.

Андрій Іванов, Concept Artist у Plarium, вирішив відійти від правил — і створив масштабний проєкт, який зібрав чимало прихильників.

Зображення Андрія Іванова для проєкту MerMay

Андрій Іванов: «Моя ідея полягала в тому, що я вирішив малювати не різних русалок щодня, а розповісти невелику історію про одну. Я намалював першу картинку з портретом русалки Мей, і він дуже зайшов публіці. Коли я працював над ескізами для наступної русалки, то зрозумів, що маю ідею для повноцінної історії. У підсумку вдалося спланувати кадри до кінця. Хоча я й відійшов від правил челенджу — не постив новий фрейм кожного дня — та це абсолютно не заважало проєкту набирати популярність».

Ще кілька зразків портфоліо, які радить Торі Польська:

 

Головний віжуал матеріалу: зображення з проєкту «Redwall» Торі Польської 

Лови серпень. Події Києва