12 фільмів, які ми радимо подивитися на Docudays UA

Оксана Городівська
Оксана Городівська
21 Квітня, 2020

Коли довго сидиш дома, фільми допомагають згадати, як взагалі виглядає світ. Тому на цьогорічну програму Docudays UA ми подивились не тільки як на цікаві стрічки, а й на можливість побачити Берлін і гірське село в Грузії, Китай і Зарваницю. Тож біля назв фільмів ви побачите і локації, де все відбувається.

Цього року фестиваль Docudays UA відбувається онлайн. Усі фільми можна безкоштовно подивитися на платформі DOCU/SPACE. Там супершвидка реєстрація. Більшість стрічок будуть у доступі з 24 квітня до 10 травня, а фільми з програми DOCU/УКРАЇНА — протягом однієї доби.

«Тунель» / грузинське село в горах

Стара залізнична платформа, дерев’яні будинки, гори та пасовиська — це маленьке грузинське село ніби застигло в часі. Складно уявити, що скоро все зміниться — тут пройде Новий шовковий шлях, залізничний маршрут, який з’єднає Китай і Європу. Кажуть, що він принесе достаток і прогрес, але мрійливу атмосферу цього місця зруйнує. До села приїжджають сотні китайських робітників, яким складно знайти спільну мову з місцевими. В горі з’являється великий чорний отвір, а люди живуть у непевності, чи їхні будинки, поля та пасовиська залишаться в безпеці.

Відтворити відео

«Аврора» / тут взагалі тур і Норвегія

Як це — стати поп-зіркою в 16? Саме в такому віці випадково прославилась Аврора Акснес. Відео співу дівчини з маленького норвезького містечка помітили музичні продюсери і понеслось: сингли, гастролі, ефіри. 

У 20 настає переломний момент: Аврора втомилась від постійних турів, до того ж, від неї вже чекають нового альбому. Це тисне і змушує запитувати: чи хоче вона взагалі цим займатись? Її пошук себе і зрілішання творчого голосу лягли в основу цього фільму.

Спойлер: після зйомок Аврора випустила подвійний альбом, попрацювала з Chemical Brothers і виступила на Glastonbury та Coachella

Відтворити відео

«Зарваниця» / паломництво до Зарваниці

Цього року в онлайні можна подивитися не тільки великодню службу, а й ціле паломництво. Його показує перший повнометражний док Романа Хімея та Яреми Малащука«Зарваниця». Щороку тисячі християн Західної України вирушають у пішу ходу крізь міста і села, аби віддати шану Зарваниці — місцю, де в XIII столітті з’явилася Діва Марія. Поміж молитвами паломники діляться новинами, хваляться нажитим добром, фотографують каплиці, дають інтерв’ю і намагаються побачити диво. 

Старт показу — 26 квітня о 18:00. Фільм буде доступний протягом доби. 

Відтворити відео

«Наша машина часу» / Китай

Коли пам’ять не підводить Ма Ке, він ще може пригадати свою вражаючу театральну кар’єру — за життя він зрежисував понад 80 постановок для Пекінської опери. Його син Малеонн (Ма Лян) теж пов’язав життя з мистецтвом — він один із найвпливовіших сучасних художників Китаю.

Коли Малеонн дізнається, що його батько страждає хворобою Альцгеймера, то вирішує зробити спільний проєкт. Він починає працювати над феєричним автобіографічним перформансом під назвою «Татова машина часу» з використанням механічних ляльок людського розміру і фантастичного стімпанкового апарату. Творча співпраця спонукає батька і сина переосмислити любов один до одного і власну смертність.

Відтворити відео

«Земля блакитна, ніби апельсин» /прифронтова зона на Донбасі

Це одна з найбільш очікуваних українських прем’єр, призер фестивалю Санденс і несподіваний погляд на війну. Фільм розповідає про життя родини з Красногорівки, що в «червоній зоні» Донбасу. Місто дуже постраждало від обстрілів, особливо в 2014-2015 роках. Тоді герої фільму щоночі спали в підвалі. Снаряд знищив будинок їхніх сусідів, зруйновано школу. Та попри всі обставини, герої не втрачають надії і навіть пробують самі знімати кіно про війну. А в цей час знімають фільм про них. 

Стрічка з’явиться в доступі 25 квітня о 18:00.

Відтворити відео

«Медова земля» / село в Македонії

У цьомі фільмі ми потрапимо в безлюдне македонське село. Там 50-річна Хатідже доглядає за гніздами диких бджіл на скелях. Вона — остання з давнього роду місцевих бджолярів, що перетворювали працю на ритуал, наспівували таємничі примовки, торкалися стільників без маски і рукавичок. 

Одного дня поруч оселяється кочова родина, і до мирного царства жінки вторгаються шуми моторів, семеро галасливих дітей і 150 корів. Невдовзі батько прибулої родини Гуссейн приймає низку рішень, які можуть назавжди зруйнувати звичне життя Хатідже. Її історія відгукується у різних куточках світу, тож фільм зібрав десятки нагород, зокрема три призи Санденса і номінацію на Оскар

Відтворити відео

«У пошуках Єви» / Берлін 

 Хто така Єва Колле? Італійка, що живе в Берліні, поетка, аутистка, секс-робітниця, анархістка, музикантка, діва за гороскопом, модель, що бореться з наркозалежністю. У 14 вона оголосила приватність застарілим поняттям і з тих пір різні аспекти її життя стали публічним видовищем. Єва розказує про себе все, але при цьому весь час вислизає, залишає таємницю. Це фільм-портрет сучасного існування у двох відчайдушно вільних просторах — Берліні й інтернеті.  

Відтворити відео

«Не хвилюйся, двері відчиняться» / приміська електричка

Фільм «Не хвилюйся, двері відчиняться» знято влітку та взимку в електричках, що курсують між Києвом та кількома провінційними містечками. В їхніх вагонах щодня можна зустрічати тих самих торговців, впізнавати пасажирів, ловити уривки їхніх розмов і знати, куди вони прямують. Слідуючи за кількома людьми та сім’ями зі станції на станцію, фільм розповідає про їхні повсякденні турботи й показує атмосферний і вкрай людяний портрет українського суспільства у русі.

Фільм буде доступний впродовж доби, починаючи з 18:00 1 травня.

«Мамо Мамо Мамо» / Німеччина — Франція

Усе починається, ніби сімейний фотоальбом. Родина Бауерів раз на рік збирається разом у французькому замку. Тут і сімейні вечері з іграми, і кузен, який постійно жаліється, і двоюрідний дідусь, який, здається, досі живе за режиму Віші. Центральне місце серед яскравих та ексцентричних персонажів займає Мама, бабуся режисерки фільму. І вона продовжує інтригувати навіть після смерті. Її поховання перетворюється в напівкримінальну історію перевезення покійної з півдня Німеччини через Париж (включно з автобусним туром і подорожжю Сеною) до французької могили її чоловіка. У цьому фільмі зустрічаються трагедія і комедія, похмуре і ексцентричне, зворушливе і абсурдне. 

Відтворити відео

 «Будинок» / Харків 

Про цей фільм відомо не дуже багато, але його тема інтригує. В центрі історії Держпром — Будинок державної промисловості, один із символів Харкова. Він був збудований у 1925-1928-х роках, мав втілювати ідею комунізму і був взірцем авангардистського руху. Нині будівля напівпорожня і до кінця не зрозуміло, які функції вона може виконувати в сучасному світі. Фільм роздумує про те, як минуле і сучасність, час і рух пов’язані зі статичністю архітектури. 

Фільм можна буде подивитися впродовж доби з вечора 29 квітня.

«Голубки з передмістя» / Шотландія

У шотландському містечку Мазервелл небагато перспектив з тих пір, як сталеливарний завод закрився у 1997-му. Цього ж року народилася Джемма, головна героїня стрічки. Її батьки поїхали геть, залишивши малу дідусеві. Він і намагається витягти Джемму з атмосфери озлобленості, алкоголю і вуличних бійок. Дідусь відкриває залу для боксу і раз на тиждень проводить там виставку голубів, вважаючи, що ці заняття дадуть Джеммі й місцевим колишнім в’язням новий сенс життя. Та чи не замало цього, щоб спрямувати енергію дівчини з вулиці в нове русло? 

Відтворити відео

«Салют, кубинці» / Куба

У програмі «Вибачте. Зображення відсутнє» Docudays UA зібрали фільми-есе, фільми-подорожі, фільми-портрети. Вони створені в різні роки, але їх об’єднує тема усвідомлення себе у світі. Наприклад, фільм легендарної режисерки Аньєс Варди показує суспільство і культуру Куби після революції. Через чотири після приходу до влади Фіделя Кастро режисерка привезла з Куби 1800 фото та зробила з них короткометражний док «Салют, кубинці» (1963). 

Дивіться всі фільми на DOCU/SPACE, а команду Docudays UA підтримуйте тут

Головний віжуал: кадр з фільму «У пошуках Єви», інші віжуали — сайт docudays.ua та прес-матеріали фільмів

Готуй як художник: кулінарна книга про мистецтво