Червень несеться. Ось добірка його культурних подій

Оксана Городівська
Оксана Городівська
4 Червня, 2021

Нам здавалося, що в травні багато крутих подій, але червень перевершив сам себе. Добірка вийшла велика, різноманітна і радісна. Чому? Бо в прокат нарешті виходить «Вусатий фанк», бо музиканти презентують нову музику, бо джазовий фестиваль повертається до Львова, а книжковий — до Арсеналу. Цього разу в нас є події Києва, інших міст і трохи онлайну.

Виставка «Відкрита можливість»

Де і коли? Центр сучасного мистецтва М17, вже і до 25 липня

Ця виставка — шанс побачити сучасне українське мистецтво з приватних зібрань. Вона охоплює значний період — від кінця 1950-х до початку 2010-х, а також різні мистецькі течії та явища: від одеського концептуалізму і Харківської школи фотографії до київського нонконформізму й української «нової хвилі», а також митців «поза системою».

Х Книжковий Арсенал

Де і коли? Мистецький арсенал, 23-27 червня

Час починати тренування — попереду Книжковий Арсенал, а отже книжковий паверліфтинг. Цього року фокус-тема події — ОПТИМІСТИСКЕПТИКИ, а сам фестиваль відбувається у гібридному форматі: багато подій транслюватимуться онлайн, а ще частина буде суто в діджиталі. Та основою залишаться ярмарок і події в просторі Мистецького арсеналу.

Тут є нюанс — квитки на подію продаватимуть тільки онлайн, а відвідуваність буде слотами — зайти можна буде лише в той час, на який ви купите квиток.  А вийти — це вже, коли захочете. Тож дивіться детальний розклад і плануйте свій похід. 

Концерт Ready in LED 

Де і коли? Дах Kooperativ, 11 червня

Це дебютне шоу проєкту Олі Діброви Ready in LED і друга спроба його провести. 15 травня подію, що мала відбутися в Closer, зірвала поліція. Але команда не впала у відчай і підготувала ще насиченіший концерт. Він відкриє сезон вечірок на даху Kooperativ. Там вперше наживо прозвучать композиції з мініальбому «Unreal» та нові треки. До речі, в Ready in LED є кльове відео, що поєднує декілька треків і цитує класику sci-fi. А в нас є стаття про нього. 

Leopolis Jazz Fest 

Де і коли? Львів, 24-28 червня

Цей місяць у Львові міг би зватися джазвень (а якщо додати ще й каву — то взагалі джезвень). І у 2021-му великий Leopolis Jazz Fest повертається в місто з трьома сценами і чудовою добіркою виконавців. Тут можна буде почути харизматичного Камасі Вашингтона, чуттєвого Seal, мультикультурне Avishai Cohen Trio і ще багатьох крутих виконавців.  

Відтворити відео
Відтворити відео

Фестиваль «Конструкція»

Де і коли? Дніпро, 17-27 червня

«Конструкція» — міжнародний фестиваль аудіовізуального мистецтва та нових медіа, що проводиться у Дніпрі з 2014 року. Цього року він концентрується на сірих плямах у міській тканині й тому, як простори та установи минулого адаптуються до сучасності. «Чи зможе стара форма прийняти новий зміст і пройти тест на виживання?», — запитують організатори.

Детальної програми фестивалю ще немає, але вже оголосили учасників.

Фестиваль «Кіносарай» 

Де і коли? Мистецький хутір «Обирок», 25-28 червня

Зоряне небо, добре кіно та захопливі розмови про нього — все це буде на фестивалі «Кіносарай». Він уже вдев’яте відбудеться в сільській місцевості на Чернігівщині. Ключова тема цього року — гнучкість сприйняття і дій. Особливе місце в програмі займають фільми про сталий розвиток. Учасниками фестивального журі стали режисерка й письменниця Ірина Цілик, кінооператор Сергій Стеценко, режисер-аніматор Родіон Шуб і звукорежисерка Марія Нестеренко. До речі, кожен із них проведе творчу зустріч із глядачами й відвідувачами «Кіносараю». Квитки-ранні пташки продаються до 10 червня. 

Фото: Володимир Демченко, facebook.com/kinosaray.obyrok

Презентація альбому Стаса Корольова

Де і коли? Caribbean Club, 24 червня 

Альбом «О_х» Стаса Корольова — це потужна особиста історія, яка, до того ж, дуже занурена в контекст. Не знаємо, наскільки вона універсальна, але в київську тусовку поцілила влучно. В цьому альбомі зустрічаються творчість і сумніви, тисяча повсякденних подразників, фріланси, джойнти, соцмережі, зйомні квартири, дитячі травми, війна, про яку люди кажуть, що втомились, хоча більшість — навіть не бачили. Це не фонова і фанова музика, але тим цікавіше почути її вживу. 

Презентація нового альбому гурту «вагоновожатые»

Де і коли? ЮБК, 18 червня

Пандемічні тривоги і карколомні пригоди — десь між цими двома полюсами розвивається «Вогнепальне». Альбом складається в нелінійну розповідь про героя — з вогнепальним та вісьмома ножовими, «з пожованою плівкою», з катетером, з мінус роком життя, проведеним в ізоляції. «Увесь цей час, поки ми працювали над альбомом я чітко усвідомлював, що «Вогнепальне» це історія про смерть, — пише лідер гурту Антон Слєпаков. — Продумуючи концепцію і бачачи, як закручується цей сюжет, все у мене вбудовувалось в певний логічний ряд. Але тут ми прибрали один трек з остаточного варіанту, один елемент, одну фарбу — і вся концепція розсипалася під три чорти. Цей альбом про життя, навіть коли воно здавалося безглуздим і навіть коли вже думалось, що шансів практично ніяких. Головний герой вижив і напевно зустрінеться нам в наступних серіях». І на концертах теж. 

Прокат фільму «Вусатий фанк»

Де і коли? Різні кінотеатри, з 24 червня 

Наприкінці 1960-х за вказівкою політбюро в Україні почали масово з’являтися ВІА, що мали замінити радянській молоді західні рок-гурти. Та щось пішло не за сценарієм: замість лояльних партії музикантів, влада отримала сучасну та самобутню музичну сцену. Оригінальний саунд, футуристичні костюми, стильні обкладинки платівок — це був справжній фанк за залізною завісою — «Вусатий Фанк». І нарешті документальна стрічка про українську музичну сцену тих часів виходить у прокат. 

Відтворити відео

Анімаційний «Віктор_Робот» виходить у прокат

Де і коли? Різні кінотеатри, з 24 червня

«Віктор_Робот» вирушає у кінотеатральні пригоди. У 2020-му він уже оримав Приз глядацьких симпатій Одеського міжнародного кінофестивалю і став найкращим анімаційним фільмом за версією Національної премії кінокритиків «Кіноколо».

За сюжетом, у далекому майбутньому штучна зірка, що має забезпечувати енергією планети навколо себе, не працює. Єдиний, хто може її полагодити — дідусь маленької Віки, який і створив це світило. Однак він таємниче зникає. Дівчинка разом з помічником — крихітним роботом Віктором — вирушає на його пошуки. До виконання саундтреків стрічки долучилися Dakh Daughters, Мар’яна Головко, Марко Галаневич, Антон Слєпаков, а композитором виступив Антон Байбаков.

Відтворити відео

МОҐІ FEST

Де і коли? Довженко-Центр, 9-17 червня

МОҐІ Fest — перша масштабна ретроспектива режисера Леоніда Могилевського в Україні. Він народився у 1899-му в Одесі й на початку своєї кінокар’єри очолював відділ кінохроніки ВУФКУ (Всеукраїнське фотокіноуправління). В кінці 1920-х Могилевський емігрував у Францію та взяв ім’я Леонід Моґі (Léonide Moguy), з яким прославився на весь світ, створюючи фільми у Франції, Італії та США

Через багато років Квентін Тарантіно згадує фільми Могилевського серед стрічок, які надихали його на створення «Безславних виродків», а в «Джанґо вільному» взагалі називає персонажа на честь Моґі. Тому, можливо, час і нам познайомитися з цим режисером. На фестивалі покажуть сім його фільмів, зокрема стрічку «Документи епохи» (1928) з живим музичним супроводом «Сон Сови». 

Проєкт «Велика сімка»

Де і коли? Музей історії міста Києва (3-й поверх), вже і до 28 червня

Це проєкт про художників, що в різний час формували візуальну ідентичність України, про зв’язки між ними, а також із народним мистецтвом. Хто ж у цій «Великій сімці»? Компанія зібралася потужна: Олександр Архипенко, Михайло Бойчук, Анатолій Криволап, Казимир Малевич, Георгій Нарбут, Марія Примаченко і Тарас Шевченко. 

Частину робіт на виставці покажуть уперше. Наприклад, твори школи бойчукістів з колекції Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури чи рідкісний та єдиний підтверджений в Україні автопортрет Казимира Малевича 1934-го року з приватної колекції. Сам проєкт «Велика сімка» є продовженням мультимедійного проєкту «UKRAINE.THE BEST. Культурний простір від А до Я».

Робота Жені Лаптій

Виставка «Ne travaillez jamais. Про прекарність праці в культурі»

Де і коли? 39.9gallery (Воздвиженська, 50), з 1 до 30 червня

«Ніколи не працюйте» — це гасло Гі Дебор написав на паризькій стіні у 1953-му. Воно стало вираженням прагнення до життя, орієнтованого на художню самореалізацію. Водночас цей вислів — заклик повстати проти прекарності праці. Прекарність означає хиткість, нестабільність умов життя і роботи, у вузькому сенсі — нестандартні форми зайнятості й трудових відносин. Відсутність контрактів, гарантованого робочого місця, соціальних пільг, недотримання трудових прав, постійна загроза безробіття — невіддільна частина культурного та мистецького поля в Україні у 2021-му. 

Про трансформацію праці, а також скорочення некомерційних просторів культури і дозвілля роздумують учасники та учасниці цієї виставки. Це: Марина Довганич, Женя Лаптій, Socia, Даня Ковач, Олександра Вороніна, Саша Ше. Виставка працює з вівторка до суботи з 11:00 до 20:00. Для того, щоби її відвідати, потрібно зареєструватися.

Фестиваль OSTROV

Де і коли? Просто неба на березі Дніпра, 11-12 червня

Цього року фестиваль Ostrov переїхав на нове місце на березі Дніпра. Ми навіть зробили матеріал про те, як вони обживають нову територію. Почитайте — там і про сцени, і про квітів-мутантів. Що ж до музики, то там виступить бельгійська діджейка Charlotte de Witte і німецький діджей та продюсер електронної музики Sven Väth. Також у програмі: Kobosil, Fedele, S.A. Tweeman, Smailov, Nastya Muravyova, Woo York і багато інших.

Добірка короткого метру про Київ

Де? На Takflix

«Як тебе не любити» — це п’ять історій, в яких Київ постає не лише фоном для подій, а персонажем — з багатьма суперечностями, але і з харизмою. До того ж, у цій добірці є різні погляди на місто — іронія в анімації «петрівка_реквієм», ностальгія в стрічці «Цвях» чи прийняття в документальному «Вході через балкон»

VESELKA

Де і коли? Просто неба на березі Дніпра, 4-5 червня

«Після затяжного дощу розлуки, ми готові засяяти яскравими кольорами!» — пишуть організатори VESELKA. За три роки подія виросла з невеликої вечірки в івент фестивального формату з півтора десятками артистів у лайнапі. Цього разу трохи берлінського духу привезуть Tham і Dax J, а також збереться чудова добірка діджеїв та електронних продюсерів з різних міст України. Особливо радимо звернути увагу на лайв Clasps та почути Constantine у діджейському амплуа. 

Ще події:

Як це зроблено: нова локація фестивалю Ostrov