Космічне кіно і запрошення на #брюдершафт. Події жовтня

Оксана Городівська
Оксана Городівська
7 Жовтня, 2020

Цього місяця нас чекає багато кіно. Наприклад, у Київського тижня критики просто космічна програма. З одного боку, покажуть «2001 рік: Космічна одіссея», а з іншого — круту добірку українських і французьких фільмів. Також у жовтні буде багато виставок, знайомство з історією Чорнобильдорфу та відкриття Центру сучасної культури в Дніпрі.

Події Києва

Київський тиждень критики 2020

Де і коли? Кінотеатр «Жовтень», 22-28 жовтня

Ми кожного року дуже чекаємо Київського тижня критики. По-перше, там потужні нові фільми. Наприклад, цього року в програмі «Фокус: Україна-Франція» покажуть «Атлантиду» Валентина Васяновича і «Погані дороги» Наталії Ворожбит. Обидві стрічки отримували нагороди Венеційського кінофестивалю, а «Атлантида» ще й номінант від України на Оскар. 

У французькій частині програми радимо глянути «Сліпу зону» — фільм про чоловіка, що вміє ставати невидимим, але сормиться і приховує це вміння. А також «Південний термінал», історію лікаря, що всупереч усьому намагається виконувати свою роботу в умовах збройного конфлікту.

Крім того, на фестивалі покажуть культові стрічки. Тільки подумайте: «2001 рік: Космічна одіссея» Стенлі Кубрика чи «Бразилія» Террі Гілліама на великому екрані. Це ж просто шик.  

CriticsWeek3
Чорнобильдорфський стрій. Фото: Роман Григорів

Музей CHORNOBYLDORF

Де і коли? Мистецький Арсенал, 9 і 10 жовтня

Що це таке взагалі? Давайте по порядку. Композитори формації NOVA OPERA Роман Григорів та Ілля Разумейко готують новий проєкт — археологічну оперу CHORNOBYLDORF

Це українсько-австрійська колаборація — і за складом команди, і за тематикою, і за назвою. Власне, слово CHORNOBYLDORF складене з назв двох міст — Чорнобиль і Цвентендорф. В обох із них були збудовані атомні електростанції. Але якщо робота ЧАЕС завершилась катастрофою, то Цвентендорфську атомну станцію взагалі не запустили через протести населення. 

Зрештою обидва місця стали бетонними символами атомної історії. Навколо них і вибудовують цілу міфологію творці опери, прем’єра якої запланована на 31 жовтня та 1 листопада в Мистецькому Арсеналі.

Крім цього, з’явився Антропологічний музей Чорнобильдорфу. Там не лише покажуть експозицію, а й проведуть «Конференцію Кінців». Як пишуть організатори: «Це епілог тієї цивілізації, чиє зникнення уможливило появу Чорнобильдорфської культури». Щоб побачити експозицію чи потрапити на конференцію, треба зареєструватися. 

Проєкт #брюдершафт

Де і коли? Київ, Харків, Дніпро, інтернет, з 3 до 23 жовтня

Об’єднання Німеччини у 1990-му остаточно поклало кінець «холодній війні» й стало однією з основних подій для подальшого політичного об’єднання Європи.

Цього року в День німецької єдності стартував мистецький проєкт про єдність —  #брюдершафт. Він включає міські виставки в Києві, Харкові та Дніпрі, інтернет-частину та дискусійну програму. Організаторки — Марія Ланько й Лізавета Герман. Художників-учасників понад двадцять, де шукати їхні роботи в різних містах — дивіться на мапі сайту.

Саша Курмаз. Марна молодість, 2013-... / Олена Субач. Чорне піднебіння, 2019

Виставка «Скоро буду» від etchingroom1

Де і коли? Щербенко Арт Центр, 6-24 жовтня 

Дует etchingroom1 створює урбаністичну графіку. Крістіна Ярош конструює будівлі та деталі простору, а Анна Ходькова населяє цей простір жителями. Виставка «Скоро буду» є продовженням роботи з такими темами, як «самотність у великому місті, фатальність виходу з дому і смерть як повсякденність». Усе це похмуро, але захопливо. 

Виставка «Індустріальна казка» Василя Дмитрика

Де і коли? Dymchuk Gallery, з 8 жовтня до 1 листопада

Майстерня одеського художника Василя Дмитрика знаходиться на території колишнього судноремонтного заводу. Саме завод та пов’язані з ним історії є головним мотивом проєкту. Художник використовує знайдені дерев’яні моделі та форми для лиття і трансформує їх у скульптури та інсталяції, надихаючись минулим індустріальної зони.

«Дуже персональна виставка» Каті Бучацької

Де і коли? The Naked Room, з 7 жовтня до 11 листопада

Художниця Катя Бучацька не обмежується конкретними техніками, жанрами чи темами. Втім, її роботи об’єднує тривале дослідження мінливої природи мистецького об’єкту та його сприйняття глядачами. Для «Дуже персональної виставки» Катя готує комплексну інсталяцію з різних робіт, створених протягом останніх 10 років. Живописні полотна, акварелі, фотографії, об’єкти, варіо-зображення та рідкісна сьогодні техніка левкасу — виставка відкриє історію студійної роботи Каті, яку вона досі не демонструвала. 

Нове німецьке кіно

Де і коли? Кінотеатр «Жовтень», 15-21 жовтня

У цій добірці буде і трилер про дві сім’ї, що в 70-х намагаються втекти до Західної Німеччини на повітряній кулі, і комедія про реакцію на ім’я «Адольф» за сімейним обідом, і драма про двох заблукалих людей і відчуття дежа вю. Але найбільше радимо стрічки «Берлін. Александерплац» і «Ундина». Перший — кримінальний трилер про підпільний світ німецької столиці, а другий — сучасне переосмислення міфу, що також розігрується на тлі Берліна

Відтворити відео

Фестиваль Бориса Віана: театр, кіно та література

Де і коли? Довженко-Центр, 26-31 жовтня

Фестиваль до 100-річчя Бориса Віана мав відбутися ще навесні, але — ну, ви знаєте. Тепер він повернувся — там буде прем’єра швейцарсько-української вистави «Для наших диких душ», кінопокази та книжкова презентація.

Онлайн-події

Відкриття Центру сучасної культури в Дніпрі

Коли? З 10 до 24 жовтня

Етеншн! Етеншн! Відкривається Центр сучасної культури у Дніпрі, або ж DCCC. 

Він об’єднає різні культурні інституції — ГО «Культура Медіальна», галерею «Артсвіт», художню майстерню Ksi Prostir, «Альянс Франсез» у Дніпрі та Чеський Центр. І всі вони розмістяться в красивезній будівлі, якій понад 100 років. Самі гляньте.

DCCC
Будівля DCCC ще в процесі реставрації. Фото: Арсен Дзодзаєв

Через карантин події до відкриття DCCC перекочували онлайн. Що буде?

  • 11 жовтня о 20:00 — виступ EBM/synth-pop проєкту Kurs Valüt. Проводиться у співпраці з митцівнею Модуль.
  • 19 і 20 жовтня о 19:00 — 3D mapping на будівлю Центру, а заодно шанс її трохи роздивитися. Аудіовізуальне шоу створювали Kultura Medialna і Expolight у співпраці з відомим аніматором Микитою Лиськовим та музикантами гурту DZ’OB.
  • 24 жовтня 20:00  Кіноперформанс: показ раритетного фільму «Нариси радянського міста» під саундтрек електроакустичного гурту DZ’OB. Фільм надав Довженко-Центр.

Також 10 і 11 жовтня відбуватиметься Міжнародний форум для кураторів, менеджерів культури та експертів креативно-урбаністичних рухів з України та Європи. А ще буде серія лекцій про роль культури в розвитку міст, мистецтво та активізм в умовах змін, а також історію створення DCCC та плани на майбутнє.  

Івенти реалізуються за підтримки Українського культурного фонду.

Мультимедійна фотовиставка «Околиці часу»

Коли? З 8 жовтня

Як живуть наглядач маяка, ліжникар чи солевар? Про професії, що скоро можуть щезнути, розповідає проєкт «Околиці часу». Автори документують життя у віддалених містечках і селах України, ні на що не схожий ритм цих місць, а також унікальні заняття мешканців.

Виставка складається з інтерв’ю та чорно-білих фотографій, знятих на плівку, а також аудіочастини, що занурює в атмосферу житття героїв.

Віртуальна кімната виставки «Околиці часу»

«Медова земля» на Docuspace

Коли? Весь жовтень

Дивіться «Медову землю». Ця історія переносить у віддалене гірське село в Македонії. Там 50-річна Хатідже доглядає за гніздами диких бджіл на скелях. Вона — остання з давнього роду місцевих бджолярів, що перетворювали цю працю на ритуал. Життя Хатідже докорінно змінюється, коли до села приїздить родина кочівників і втручається у місцевий уклад. Цей фільм-притча нагадує: треба віддавати природі стільки ж, скільки береш. 

Фільм зібрав десятки нагород, зокрема три призи Санденса і дві номінації на Оскар

Його можна подивитися впродовж жовтня на онлайн-платформі Docuspace, а також приєднатися до онлайн-обговорень — про екосвідомість, про специфіку жанру «Медової землі» та про оскарівське промо фільмів. 

Ще події:

Головний віжуал: кадр з фільму «2001 рік: Космічна одіссея»

Увірватися в рекламу. Поради молодим режисерам від журі конкурсу YO!DA