Культура в хатинці. Огляд онлайн-подій квітня

Андріана Веляник
Андріана Веляник
8 Квітня, 2021

Ми дуже хотіли і збиралися радити класні живі події та маршрути для прогулянок галереями і кінотеатрами. Але знову настав онлайн-квітень. Тому ми зібрали фільми, дискусії, театральні постановки та майстер-класи, які можна відвідати з дому і залишатися ближче до улюблених авторів і творців.

Онлайн-покази «Французької весни в Україні»

Коли? 23 квітня – 2 травня

Французька весна повертається! Її кінопрограма цьогоріч складається з двох блоків. Ретроспективу стрічок від жінок-режисерок доведеться почекати, поки відкриються кінотеатри. А от допрем’єрні покази новинок національного кінематографа будуть онлайн. Там у програмі 5 хітів французького кіно. Зокрема, продовження оскароносного фільму Клода Лелуша «Чоловік і жінка» (1966) з тими ж акторами та комедія про власницю школи для домогосподарок у часи розвитку феміністичного руху.

Покази будуть тут, безкоштовно, мовою оригіналу з українськими субтитрами. А ось повна програма.

Стрічки цьогорічного фестивалю Docudays UA

Коли? З 8 до 23 квітня 

«Овва!» — підказав би реакцію фейсбук. Бо новина справді крута — переможці конкурсних програм Docudays UA і ще ціла низка крутих документальних фільмів знову в доступі — в онлайн-кінотеатрі DOCUSPACE

Дуже радимо фільм «Приборкання саду» (він тільки до 15 квітня) про можновладця, який перевозить у свій сад вікові дерева, «Землю Івана» про художника, що сповнює добром усе, що робить, а також неймовірної краси «Сіль з Бонневілю»

Більше рекомендацій — у матеріалі, який ми готували до фестивалю. 

Taming-The-Garden_1200x400
Кадр з фільму «Приборкання саду»

Трансляції Львівської опери

Коли? Щоп’ятниці, суботи та неділі 

Поки театри зачинені, Львівська національна опера пропонує безкоштовно переглядати знакові та найновіші постановки театру онлайн. Дивитися вистави можна на ютубі під час трансляції та 2 години опісля. Але деякі з них зберігають в мережі, як-от сучасну постановку опери Моцарта «Дон Жуан» та феєрію «Коли цвіте папороть». Програму публікують за кілька днів до показу на сайті опери.

Фото постановки «Коли цвіте папороть»

Онлайн-показ вистави «Погані дороги»

Коли? 14 квітня

Вже після локдауну ми зможемо побачити «Погані дороги» на великому екрані — режисерський дебют сценаристки Наталки Ворожбит вийде в прокат. А зараз є шанс подивитися театральну постановку цієї історії, точніше шести історій. Це оповіді про життя на межі з війною, де жертви й кати можуть мінятися місцями, межі між добром і злом стираються, а кохання стає чимось минущим та ледь вловимим. Квитки на виставу тут.

«Безславні кріпаки» на SWEET.TV

“Сало, вестерн, ковбої, ніндзя та українські кріпаки… Але поєднати ці речі режисерові вийшло трохи більше, ніж повністю”, коментує автор ютуб-каналу «Geek Journal» Тайлер Андерсон. Такого Кобзаря ви точно не бачили. Ця картина екшн про молодого й запального Шевченка-самурая, коли він хвилювався ще не про «сім’ю велику, вольну, нову», а про даму серця. Окрім алюзії на назву, фільм пронизаний й іншими тарантінівськими фішками. «Були лише перші кроки до інтеграції Шевченка у поп-культуру, а тепер ми це зробили в кінематографі», розповідає режисер стрічки Роман Перфільєв

Відтворити відео

Форум «Горизонти спадщини»

Коли? 15-16 квітня

Як працювати з багатокультурним минулим? Як говорити про неоднозначну спадщину? І як залучати людей до цієї розмови? Про це йтиметься на форумі «Горизонти спадщини». Там розглядатимуть кейси зі Львова, Умані та ще багатьох міст України. Форум є одним із підсумків програми ReHERIT, що діяла з 2018-го року. 

До речі, для цього проєкту наш Привіт/production разом з Центром міської історії робив серію документальних відео. Ось, наприклад, Степан Бурбан (Паліндром) розповідає про свій рідний район, а архітектор Володя Палій показує модерністську будівлю Погулянки

Відтворити відео
Відтворити відео

Життя після «Смерті і життя»: Чому варто читати Джейн Джейкобс у 2021 році? 

Коли? 8 квітня о 19:00

Вже у травні у видавництві CANactions вийде культова книга Джейн Джейкобс «Смерть і життя великих американських міст». Але з часу її першої публікації минуло вже 60 років. Чому ж варто читати її сьогодні? Як ця праця стала настільною книгою урбаністів? Та як досвід пандемії робить її ще більш актуальною? Про це розкаже дослідниця Наталя Отріщенко

Майстер-класи Фестивалю американського кіно «Незалежність»

Де і коли? В Zoom, 16, 20-22 квітня

Фільми фестивалю «Незалежність» будуть уже в кіно, а от майстер-класи про кіноіндустрію відбудуться онлайн. Спікери викладачі американських кіношкіл, представники Американської спілки кінематографістів та відзначені престижними нагородами режисери, продюсери, оператори. Доступ вільний за попередньою реєстрацією.

Серед тем:

  • Майстерність візуальної оповіді (як відзнятий матеріал стає кіно)
  • Як створити персонажа у структурі короткометражного та повнометражного фільмів
  • Зйомка та монтаж спостерігального документального епізоду
  • Знайомство з плануванням та кошторисами для документального фільму
Відтворити відео

«Чачьо» на Takflix

Що таке «чачьо»? Це слово з ромської перекладається як «чесний». Проте, ця історія про нечесного, в першу чергу з собою, Януша хлопця з консервативної ромської громади. За батьківською настановою він обирає собі хорошу дружину, усі вже не можуть дочекатись весілля, але самому Янушеві ці клопоти не приносять задоволення. Він гей і планує втекти з міста разом зі своїм хлопцем Пашею. Та чи наважиться він так вчинити зі своїми родичами та нареченою? 

Онлайн-показ вистави «VIÑO»

Коли? 13 квітня

Білоруський режисер Євген Корняг займається фізичним театром. В його основі не слова, а тіло, рухи і пластика. «Вивчаючи київський театр, я не знайшов аналогів свого, тому, мені здається, глядачеві буде цікаво побачити те, що я роблю, і той театр, який я пропоную», розповідає Євген

«VIÑO» — історія про самотність, кохання, власне вино та алкогольну ейфорію. На сцені з’явиться акторка Анастасія Пустовіт, яку ви можете знати за фільмом «Коли падають дерева» чи серіалом «Перші ластівки». «Так, багато чого ми можемо пояснити за допомогою слів, але, щоб виразити любов, захват чи ступінь сп’яніння, слів недостатньо, це переходить в грань почуттів, коли ти відчуваєш душею. В цьому спектаклі саме і є ця душа», ділиться вона.
Квитки можна придбати тут.

Мультимедійний проєкт «Добре проторені зв’язки»

В цьому проєкті українські медіахудожники Photinus Studio, SVITER Art Group та Іван Світличний вступають у діалог з візіонерськими розробками вчених 1960–1980-х та науково-популярним кіно студії «Київнаукфільм» того ж періоду. Це частина програми DOCU/СИНТЕЗ від Docudays UA та Dymchuk Gallery — вона мала б демонструватися в галереї, але поки є лише онлайн. 

Дискусія «Від утопії до репресії: мистецтво поза біографіями»

Де і коли? Facebook-сторінка PinchukArtCentre, 8 квітня

Лесь Курбас робить «Березіль», бойчукістів показують на Венеційській бієнале, на ВАПЛІТЕ наїжджають прихильники «пролетарського конструктивного реалізму», Семенко збирає футуристів — ви й самі знаєте, 1920-ті були насичені. Але потім настали репресивні 1930-ті, коли багатьом довелось поплатитись за свої погляди й твори. 

Під час дискусії учасники обговорюватимуть:

  • яку роль грають біографії митців сьогодні в інтерпретації інших робіт; 
  • яким чином відтворюється оповідь про українське мистецтво початку ХХ століття; 
  • чи могли митці залишатись осторонь політики та врятувати собі життя; 
  • що є спільним між 20-ми нашого століття та минулого.

Ще події:

Головний віжуал: кадр з фільму «Останнє життя Сімона» (кінопрограма Французької весни)

Віжуали Французької весни: кадри з фільмів «Школа хороших дружин» і «Останнє життя Сімона»

Фолов: література поза програмою