Що би ще такого подивитися?

Оксана Городівська
Оксана Городівська
21 Січня, 2021

Локдаун і морози закінчувалися, Нетфлікс атакував «Бріджертонами», і, здається, на цей час в усіх уже виникало питання: «Що би ще такого подивитись?». Ми підібрали варіанти — від музичних лайвів до серіалів, від зовсім нових штук до того, що ви могли пропустити.

Почнемо з музики

Відтворити відео

Лайв у художньому музеї

Гетьмани дивляться виступ Hyphen Dash

Це якщо коротко описати цей лайв. А якщо трохи довше, то це проєкт ZMOVA — серія музичний лайвів у знакових культурних локаціях. Перша станція — NAMU, тобто Національний художній музей України. Зараз головний вхід музею закритий на реконструкцію і на неї потрібні гроші. Їх можна перекинути за реквізитами під відео на ютубі. 

А хто такі Hyphen Dash? Це тріо, що поєднує хіп-хоп груви, джаз, електроніку й важке звучання в музиці. Для гурту це перший офіційний реліз і одразу така краса.

Далі — в доки

«Дельта» на Takflix

Документальний фільм про те, як минає зима у Вилковому. Це те містечко, яке називають «українською Венецією», але після фільму язик не повернеться так робити. І навіть не тому, що життя в дельті Дунаю суворе, без гондол і натовпів туристів, а тому, що в цього місця свій автентичний характер і краса. Місцеві косять очерет на зиму, мріють впіймати легендарну білугу, важко працюють, але при цьому радіють життю.

Дивитись тут

Відтворити відео

«Земля блакитна, ніби апельсин» на OLL.TV

Якщо дуже буквально, то «Земля блакитна, ніби апельсин» — фільм про життя багатодітної сім’ї у прифронтовій зоні Донбасу. Через це може здатися, що історія буде тяжкою і похмурою. Але виходить інакше: і сім’я в кадрі — неймовірно дружна і творча, і режисерський погляд на неї — людяний та чутливий. Навіть війна показана тут з незвичного боку: діти не витісняють травматичний досвід, а проговорюють і навіть знімають про нього власне кіно. 

Вже якось незручно згадувати нагороди «Землі…», бо їх занадто багато. Але недавно додалась ще одна — за найкращу операторську роботу від Міжнародної асоціації документалістів. 

Дивитись тут

Відтворити відео

Ще музика

Dmytro Avksentiev w/ Dennis Adu

Раніше в оглядах подій ми радили лайви фестивалю Am I Jazz?, там багато крутого. Але про цей виступ нагадаємо ще раз — дует електронного продюсера Дмитра Авксентьєва (Koloah, Voin Oruwu) і джазового трубача Денніса Аду. Це ніби подорож оповитими сутінком ландшафтами, куди здалеку долинає звук труби. Проєкт оформили в окремий реліз — «Vacuus, Verus, Victoria». За словами творців, ці треки відображають шлях від непорозуміння і порожнечі до перемоги й трансформації.

Відтворити відео

Культурні огляди

Документалки від медіа СЛУХ

Перший випуск ютуб-серіалу «СПАЛАХ» вийшов дуже натхненний. Сама тема фольку така, що, може, й не хочеш, але мимоволі то пишаєшся, то зворушуєшся. Бо там тобі й ностальгічні історії про «вусатий фанк», і ранні «ВВ», і фестиваль «Червона Рута», і «Дикі танці» на Євробаченні, і DakhaBrakha й ONUKA. Дисклеймер: йдеться саме про фолькові мотиви в популярній музиці, а про традиційну згадується зовсім трошки. 

Відтворити відео
Відтворити відео

Ще радимо серію про нову українську комедію. Тут теж буде хвилинка ностальгії — за «СВ-шоу», масками і довгоносиками. А потім розкажуть, як український гумор нарешті виходить за рамки КВН-івських форматів, як міцнішає український стендап, які формати працюють в ютубі та який прекрасний абсурд у Василя Байдака.

Крім цього, вийшли ще серії «СПАЛАХу» про електронну сцену і гастрокультуру. 

Фантастичні українці

Це серія з чотирьох документальних фільмів про українську культуру. Ми би порадили два з них. Перший — про мистецтво. Спершу він дає невеликий історичний огляд 90-х і 00-х, а потім детальніше розповідає про явища останніх десяти років: появу груп Р.Е.П. і SOSka, жіноче мистецтво, декомунізацію, стан арт-ринку. Добре підійде, щоб зорієнтуватися в сфері. 

Відтворити відео
Відтворити відео

Другий фільм — про українське кіно. З нього можна дізнатися трохи про те, як працює індустрія. І не тільки власне виробництво фільмів, а й дистрибуція. Наприклад, Юлія Сінькевич розповідає, як підбирають стрічки для Одеського кінофестивалю, а співзасновник «Планети кіно» Дмитро Деркач говорить з перспективи кінотеатрів. Тому можна досить комплексно подивитись на українське кіно, а заодно зібрати собі список, що подивитися. 

It's DakhaBrakha time

Лайв великий і маленький

У 2014-му DakhaBrakha грала на globalFEST у Нью-Йорку. П’ять років тому виступала в Tiny Desk Concert, серії лайвів, де найвідоміші артисти світу туляться за робочим столом ведучого Боба Бойлена. А тепер з’явилася на спільній події globalFEST і Tiny Desk. Виступ записувався в ДАХу, починається на 44-й хвилині та змушує людей шаленіти в коментарях. 

Але це ще не все — є ще новий епічний лайв DakhaBrakha з оркестром і хорами. 

Відтворити відео

Музична школа

Відтворити відео

Влоги АШОШ

АШОШ — це подкасти і влоги про музику. Ведуть їх академічний композитор Олексій Шмурак і електронний музикант Олег Шпудейко. Ведуть чотко, ритмічно і з гумором. Теми їхній розповідей дуже різні — від того, як слухати Стравінського, до того, що таке грув. На пробу радимо серію «Коротка історія музики». Конкретно цей випуск — про Середньовіччя. Там розказують про хор ангелів, поп-хіти того часу і трубадурів.  

Серія лекцій «Наука лоігки Бетховена»

Вийшла перша з шести лекцій композитора і музикознавця Миколи Ковалінаса про Людвіга ван Бетховена. Це майже дві години глибокого занурення в творчий метод. Буде цікаво професіоналам і любителям класичної музики.

«У наших розмовах про музику Бетховена практично не звучатимуть традиційні атрибути аналізу, як-от: образна система, жанрова основа, драматизм, боротьба двох начал тощо. Лише абстрактні, приховані в нотних текстах, специфічно-музичні сенси, що зазвичай перебувають за межею слухацького сприйняття та осмислення, які дають змогу наблизити нас до таємниці ремесла та, ширше, таємниці творчості», — каже Ковалінас. Лекції створені Kyiv Contemporary Music Days спільно з Goethe-Institut в Україні

Відтворити відео

Ще більше музики

Відтворити відео

Диско-замки і техно-фортеці 

Проєкт EVE8 минулого року випустив серію відео, де електронні артисти виступають в українських замках і фортецях.

Дивлячись, можна уявляти, що Bejenec грає лайв для Яна Собеського, а вартові Хотинської фортеці вилазять на мури, щоб послухати виступ Na Nich. А можна і не уявляти, але виступи варто подивитись.

Хвилинка Нетфлікса

«Уявіть, що це місто» (Pretend It’s a City)

Двоє поважних нью-йоркців говорять про нью-йоркськість. Один із них — Мартін Скорсезе. Він і зрежисував цей документальний серіал. Але головна в світлі прожекторів — Френ Лібовіц. Вона працювала в журналі Енді Воргола, тусила в Studio 54, дружила з Тоні Моррісон, може видати раптову історію про зустріч з Дюком Еллінгтоном або те, як Леонардо ді Капріо подарував їй електронну сигарету. 

З тих пір, як у середині 90-х в неї почався письменницький блок, Френ дає публічні виступи, повні харизми та гострих думок про все на світі. Частина з них лягли в основу цього серіалу. Вона розказує про транспорт, про мистецтво і його комерціалізацію, про куріння, про спорт. Ці розповіді чергуються з кадрами, де Френ ходить у бахілах по макету Нью-Йорка, та архівними зйомками. 

Відтворити відео

Якщо вам захочеться більше Нью-Йорка на Нетфліксі:

  •  «Гарні часи» (Good Time) — напружена кримінальна драма з Паттінсоном, пофарбованим у блонд. 
  • «Славні хлопці» (Goodfellas) — власне, Скорсезе і одна з його класичних історій про темний бік міста.
  • «Місто страху: Нью-Йорк проти мафії» (Fear City: New York vs. The Mafia) — документальний серіал про те, як поліція долала п’ять головних мафіозних кланів. 
Тест Берджера. Що ми бачимо, коли дивимось на мистецтво?