Фестивальний серпень. Події Києва і не тільки

Оксана Городівська
Оксана Городівська
6 Серпня, 2021

Ми знаємо, що ви робили минулого літа — скучали за фестивалями. Ми теж. Цього року вони повернулися — і музичні, і кіношні, і книжкові. Тож у цій добірці їх чимало. А ще тут є великі виставки української фотографії, події до Дня незалежності й концерти просто неба.

Київський міжнародний фестиваль короткометражних фільмів KISFF 2021

Де і коли? Кінотеатр «Київська Русь» та інші локації, з 4 до 8 серпня

Кажуть, раз на рік у Києві відкривається портал у вимір, де можна подивитися п’ятнадцять фільмів за день. А то й усі двадцять. Цей вимір — фестиваль короткометражних фільмів KISFF

Що там буде? Передусім дві конкурсні програми — українська та міжнародна. Також можна буде познайомитися з творчістю першої у світі режисерки Аліс Ґі-Блаше, отримати порцію фестивальних хітів, побачити історії про джентрифікацію, фемінізм, кордони, відкритість і пошуки ідентичності. А оскільки це вже десятий KISFF, то організатори підготували дві програми, щоб пригадати історію розвитку короткого метру в Україні за останні 10 років.

Фестиваль високого мистецтва Bouquet Kyiv Stage 

Де і коли? Софія Київська, 27 серпня – 2 вересня

Цього року фестиваль відкриється дійством, що поєднає відеопроекції робіт з дерева, спів дитячого хору «Щедрик» та вишукану електроніку Антона Дегтярьова. Загалом Bouquet Kyiv Stage об’єднуватиме історію та сучасність у різних проявах. Наприклад, на фестивалі покажуть виставку «Катарсис», де поруч із роботами галицького скульптора 17 століття Іоганна-Георгія Пінзеля та його учня Франциска Олендзького з’являться твори сучасного українського художника Олександра Животкова. Радимо звернути увагу і на імерсивну виставу «Говорить Софія» режисерки Тамари Трунової, що проведе крізь століття — від 960-го до 2021-го року. 

Також у програмі концерти класичної, джазової та електронної музики, перформанси, літературна, дитяча та кінопрограма. І все це — на подвір’ї Софії Київської. Більше інформації тут. 

Фото: facebook.com/bouquetstage

Виставка «Чутливість. Сучасна українська фотографія» 

Де і коли? Мистецький Арсенал, вже і до 5 вересня

Харківська школа фотографії, шахтарі в балетних пачках Арсена Савадова, серія «Паспорт» Олександра Чекменьова, подорожі Synchrodogs, революції та протести, ексцентрика Укрзалізниці від Julie Poly — це лише невелика частина подорожі в тридцять років української фотографії. Куратори звертають увагу на те, що за цей час змінився і світ у кадрі, й сама технологія фотографії. «Незмінною залишається чутливість творця до того, що можна назвати тремтінням світу. Саме вона, ця чутливість, і надає світлині — по суті, технічному образові — його естетичного й символічного вимірів. А отже, фотографія зберігає за собою здатність бути надзвичайно рефлексивним і чутливим до змін часу, тенденцій, технологій та оптики медіумом».

Фото: Олександр Попенко

Brave! Factory Festival 

Де і коли? ПАТ «Київметробуд», 21-22 серпня 

Brave! Factory Festival — це неймовірна пригода, коли електронна музика задає ритм цехам і стає паливом у котельні «Київметробуду». Цього року на фестивалі буде понад 70 музичних проєктів. Серед них: Modeselektor, Acid Arab, Bunht, Monoconda, Anna Haleta & Alex Savage, Koloah та інші. Музичні жанри різнитимуться від даунтемпо та хаусу до хіп-хопу й техно. Хоча локація фестивалю та сама, інфраструктура буде суттєво відрізнятися, тож завод відкриє нові загадки й закутки. 

Фото: Роман Кетков

Одеський міжнародний кінофестиваль

Де і коли? Одеса, 14-21 серпня

Навіть не знаємо, з чого почати. Може, з того, що на фестивалі покажуть повно Каннських призерів. Наприклад, «Героя» Асґара Фархаді чи «Аннет», мюзикл з Адамом Драйвером і Маріон Котіяр. Може з того, що в Одесі буде ретроспектива Кшиштофа Кесльовського. А може — з того, що українське кіно там досягне неймовірної концентрації, адже в програмі і найважливіші прем’єри, і культові стрічки часів незалежності. Словом, ОМКФ буде шаленим. 

Виставка «Саяк-Седе: Велике серце Ади Рибачук та Володимира Мельніченка»

Де і коли? Dymchuk Gallery, вже і до 22 серпня 

Радіємо, що останнім часом з’являється все більше можливостей знайомитися з творчістю художників Ади Рибачук та Володимира Мельніченка. Цього року відреставрували їхні мозаїки на київському центральному автовокзалі, а 11 серпня відкриють фрагмент рельєфу Стіни Пам’яті на Байковому кладовищі. Слідкувати за цими подіями радимо на сторінці АРВМ. 

Крім того, в Dymchuk Gallery відкрилася виставка живопису, скульптурних робіт, графіки та фотографії, створених художниками у 50-60-х роках під час подорожі в Арктику. Там, на березі Баренцового моря, Ада та Володимир провели майже 7 років свого життя, фіксуючи життя, побут, природне оточення та філософію народу ненців. 

Цю виставку Володимир присвячує Аді, якій 27 липня могло б виповнитися 90 років.

Borny Festival 

Де і коли? Одеса, 14-15 серпня 

Музичні виступи, лекції, виставка й артмаркет поєднають одеський літній театр GORSAD та клуб Port у чудовому маршруті на вихідні.

Фестиваль СПАЛАХ

Де і коли? ЮБК, 24 серпня 

Shine bright like a СПАЛАХ. Музичне медіа СЛУХ зробило серіал про сучасну українську культуру, а тепер пропонує зустрітися з нею вживу. 

Фестиваль «Нове українське кіно»

Де і коли? Різні кінотеатри, з 19 серпня

Улюблені, потужні, травматичні, талановиті, яскраві українські стрічки повертаються в кінотеатри до 30-річчя незалежності України. 

Концерти в Куренях 

Де і коли? Паркова дорога, 4, впродовж серпня

Курені — це музична оаза цього літа. Адже майже щодня там концерти і діджей сети. З найближчих подій радимо виступи «Тонка» і Junket

Фотовиставка Photo Kyiv 2021 «Не|видиме життя»

Де і коли? Софія Київська, з 12 до 25 серпня

Цього року фотографічний ярмарок Photo Kyiv 2021 — про те, щоб дати видимість тим, хто часто залишається поза поглядом суспільства. Його ключові теми — інклюзивність та безбар’єрність. Своє бачення зголосилися представити понад 80 фотографів, із яких обрали 5 фіналістів. Це Джозеф Сивенький з фотосерією «РАНИ», Роман Закревський з проєктом про ромів Чернігівської області, Аліна Пророка з серією портретів мешканців будинку престарілих, Юрій Данченко з проєктом «Danza Down» про танцювальний колектив людей з ментальною інвалідністю та Олексій Товпига з фотосерією «Космос батька»

Фото: Олексій Товпига

Виставка «Futurespective: майбутнє очима українських митців»

Де і коли? Центр сучасного мистецтва М17, вже і  до 27 серпня 

До 30-річчя незалежності України журнал Vogue UA презентує артпроєкт  Futurespective. Для нього тридцять українських художників різних поколінь створювали роботи на тему майбутнього в найширшому його розумінні — так, ніби твір призначався для обкладинки журналу. Хтось із них спробував себе в незвичній техніці, хтось продовжив уже відому серію, хтось обрав гігантський формат, але кожен створив нове висловлювання. У підсумку вийшов виставковий проєкт з тридцяти предметів мистецтва і тридцять умовних обкладинок. Серед учасників: Арсен Савадов, Павло Маков, Влада Ралко, Валерія Трубіна, Артем Волокітін, Алевтина Кахідзе, Тіберій Сільваші та багато інших. 

BOOK CHAMPIONS WEEKEND

Де і коли? Kooperativ, 28-29 серпня

Kоманда IST Publishing разом з Kooperativ організовує BOOK CHAMPIONS WEEKEND. Це такий фестиваль-стрибок у вир інді-видавництв, самвидаву, фотокниг, зінів і артбуків. На події буде ярмарок, воркшоп і портфоліо-рев’ю для авторів, дизайнерів і фотографів. Там говоритимуть, як створити артбук, що треба для ненудного подкасту про літературу, чому комікси — це мистецтво, як екранізують українські книжки та як їх зрештою видають. 

Онлайн:

Кіноклубне літо на DOCUSPACE

Тим часом DOCUSPACE відкриває нове кіно. До середини серпня там можна подивитися стрічку «Китайські ван гоги» про селище Дафен, що перетворилося на фабрику з виготовлення копій видатних зразків західного живопису. Один із художників, Сяоюн Чжао, та його родина написали приблизно 100 тисяч ван Гогів. Після всіх цих років Чжао відчуває глибоку спорідненість із цим художником і хоче поїхати до Європи, щоб побачити оригінали цих робіт і відвідати одного зі своїх найкращих клієнтів — амстердамського арт-дилера.

Інша стрічка в доступі — «Проєкт “Бабця”». Це роуд-муві, в якому троє юнаків разом із бабусями вирушають у подорож, пригадуючи буремне минуле кожної з них: англійської шпигунки, танцівниці з нацистської Німеччини та угорки-комуністки, яка пережила Голокост. 

З 16 по 30 серпня на DOCUSPACE будуть фільми «Хороша смерть» та «Ґвендолін».

Відеокурси від Projector.Humanitarium

У Projector.Humanitarium з’явились відеокурси — серії лекцій на нішеві теми. Навчання проходить самостійно, без семінарів та домашніх завдань, а закріпити отримані знання допоможе фінальний тест. Вже запустили шість курсів:

TAK Shorts-2

Минулого року на Takflix вийшла добірка шортів, тобто короткометражних фільмів. Тоді ми подивилися усі й навіть записали враження. Цього року — в шортів продовження. Там є комедія про літнє подружжя, що мріє одночасно померти, але в діда завжди знаходяться важливіші справи. Є документальна історія про роботу швидкої в новорічну ніч. Є абсурдна казка «Дідочок», розказана мовою німого кіно. А ще фільм-призер Берлінале«Прощавай, Головін». Як бачите — дуже різні стрічки, тож ці 150 хвилин будуть насиченими. 

Кадр з фільму «Прощавай, Головін»

Ще події:

Зображення:

Головний колаж — зображення KISFF, кадр з фільму «Китайські ван гоги» й афіші подій

KISFF 2021 — кадри з фільмів «Шалені» та «Випуск ’97»

DOCUSPACE — кадри з фільмів «Китайські ван гоги» і «Проєкт “Бабця”»

«Прописи» — фестиваль-воркшоп для молодих письменників. Як приєднатися?