Ок, а яких фахівців бракує?
Якщо коротко — з високою кваліфікацією і вмінням працювати в команді. От що каже один із опитаних продюсерів:
«Завжди є дефіцит тих, з ким тобі комфортно й зручно працювати, — професіоналів. Тобто є багато середнього рівня, багато нижче середнього. А ось топових фахівців, яких доводиться тягнути з проєкту на проєкт, небагато. У таких висококваліфікованих фахівцях є певний дефіцит».
Про нестачу висококваліфікованих спеціалістів респонденти згадують не раз і щодо майже всіх основних кінопрофесій: художника-постановника (бракує розуміння візуальної культури), оператора, режисера монтажу (що може не тільки склеювати відео, але й підходити до справи осмислено), сценариста, режисера (найкращі спеціалісти залучені на декількох проєктах відразу), других режисерів (їх не готують виші), продюсерів (які не тільки розраховують бюджет, а є рушіями всього знімального процесу).
Є і просто дефіцитні професії. Серед них роботодавці називають ті, що є в міжнародних компаніях, але які були відсутні в нас через невеликий масштаб українського кіно. Це, наприклад, скрипт-супервайзери, баєри (закупники будматеріалів та інших витратних матеріалів для кінопроєкту), продакшн-координатори чи локейшн-менеджери.
Є складнощі з пошуком технічного персоналу: освітлювачів, операторів стедикаму чи крана, гаферів, фокус-пулерів, декораторів, сет-дресерів (реквізиторів). Для них бракує освітньої підготовки, і взагалі — більшості цих професій не існує навіть на рівні класифікатора.