Дослідження: Що в нас з кіноосвітою?

Оксана Городівська
Оксана Городівська
15 Листопада, 2021

Де і як люди в Україні вчаться знімати кіно? Чи працюють на майданчику ті, хто вчиться на кіноспеціальностях? Чого кіноосвіті бракує? Ці питання вивчає дослідження української системи кіноосвіти.

Хто і як проводив дослідження?

Досліджували кіноосвіту Асоціація кіноіндустрії України разом із Центром «Соціальні індикатори» за підтримки Українського Культурного Фонду

Для цього провели 12 глибинних інтерв’ю з роботодавцями у сфері кіноіндустрії, опитали 107 досвідчених фахівців кіногалузі, а також 300 студентів і 300 випускників профільних навчальних закладів Києва, Харкова, Одеси та Львова за спеціальністю 021 «Аудіовізуальне мистецтво та виробництво». А ще проаналізували освітні програми й відкриті джерела навчальних закладів.

Увесь звіт можна прочитати за посиланням, подивитися презентацію результатів тут.

Ми вибрали декілька висновків. 

Кіноосвіта vs кіноробота

Тільки 28% опитаних фахівців зі сфери кіно кажуть, що отримали освіту за кіноспеціалізацією. Цей відсоток вищий у квартеті професій «сценаристи-режисери-оператори-актори» — там з опитаних фахівців кіноосвіту мають 67%.

Багато фахівців і не могли б отримати кіноосвіту, бо великого відсотка професій в Україні не навчають:

Screen Shot 2021-11-15 at 11.04.59 AM

Водночас більшість респондентів від кінокомпаній погоджуються з тим, що українські виші випускають забагато режисерів та акторів. Кажуть, що для такої кількості випускників не вистачає майданчиків для реалізації.  

При цьому, однією з дефіцитних спеціальностей виявилася акторська майстерність саме для кіно й телебачення, бо підготовка акторів має здебільшого театральне спрямування.

Також навчальні заклади рідко готують професіоналів із менеджменту та розвитку кіно- й телепроєктів. Наприклад, продюсерська спеціальність є лише у двох із досліджених вишів — Київському національному університеті театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого та Харківській державній академії дизайну і мистецтв. При цьому тільки перший робить акцент на кінопродюсерстві, але й там ця програма запустилася лише в 2021-му році.  

З опитаних випускників кіноспеціальностей за фахом зараз працюють 22%, ще 46% у пошуках відповідної роботи, а 21% говорять про зміну галузі. Тобто освіта й працевлаштування у кіногалузі доволі роз’єднані. 

Ок, а яких фахівців бракує?

Якщо коротко — з високою кваліфікацією і вмінням працювати в команді. От що каже один із опитаних продюсерів: 

«Завжди є дефіцит тих, з ким тобі комфортно й зручно працювати, — професіоналів. Тобто є багато середнього рівня, багато нижче середнього. А ось топових фахівців, яких доводиться тягнути з проєкту на проєкт, небагато. У таких висококваліфікованих фахівцях є певний дефіцит».

Про нестачу висококваліфікованих спеціалістів респонденти згадують не раз і щодо майже всіх основних кінопрофесій: художника-постановника (бракує розуміння візуальної культури), оператора, режисера монтажу (що може не тільки склеювати відео, але й підходити до справи осмислено), сценариста, режисера (найкращі спеціалісти залучені на декількох проєктах відразу), других режисерів (їх не готують виші), продюсерів (які не тільки розраховують бюджет, а є рушіями всього знімального процесу). 

Є і просто дефіцитні професії. Серед них роботодавці називають ті, що є в міжнародних компаніях, але які були відсутні в нас через невеликий масштаб українського кіно. Це, наприклад, скрипт-супервайзери, баєри (закупники будматеріалів та інших витратних матеріалів для кінопроєкту), продакшн-координатори чи локейшн-менеджери.

Є складнощі з пошуком технічного персоналу: освітлювачів, операторів стедикаму чи крана, гаферів, фокус-пулерів, декораторів, сет-дресерів (реквізиторів). Для них бракує освітньої підготовки, і взагалі — більшості цих професій не існує навіть на рівні класифікатора.

Що посилювати в українській кіноосвіті?

І роботодавці, й кінофахівці кажуть про те, що в кіноосвіті має бути значно більше практики, зокрема й міжнародної. Варто оновлювати навчальні програми, щоб вони відображали актуальний процес кіновиробництва, а також залучати до викладання тих, хто зараз працює у кіносфері. 

Також зараз у навчальних програмах замало роботи з сучасною апаратурою і комп’ютерними програмами. Наприклад, тільки 20% опитаних фахівців із кіноосвітою зазначили, що в їхньому виші викладався курс зі спеціалізованого програмного забезпечення для кіновиробництва (ними виявилися представники таких професій, як режисер, звукорежисер, продюсер), і переважно цими програмами були програми для монтажу. Тож зараз ці вміння доводиться набувати самостійно. 

Багато респондентів також вказують, що потрібен вищий рівень soft-навичок, бізнес-етики, управління проєктами і комунікацій. А ще — інгліш. Тільки близько 40% кажуть, що можуть вільно спілкуватися й вести ділове листування англійською мовою, а близько третини фахівців добре листуються, проте мають труднощі з живим спілкуванням. Приблизно 20% опитаних потребують додаткового вивчення англійської мови для адекватної взаємодії з іноземними партнерами. Тож цьому теж варто приділити більше уваги в університетах.

Якщо ви хочете дізнатися більше,

але лінь листати нагору, ось ще раз

лінк на це дослідження. 

Головний віжуал: cottonbro: Pexels 

Фото на головній сайту:  Matheus Bertelli: PexelsБунтівники з причиною і без. Чому на них так цікаво дивитись в кіно?