Як знайти фінансування для культурного проекту?

Оксана Городівська
Оксана Городівська
7 Травня, 2019

Культура — сфера, де людям часто незручно говорити про гроші. Але щоб зробити успішний культурний проект, потрібен бюджет.

Тому разом із Проектом ЄС для розвитку громадянського суспільства в Україні розповідаємо, які є типи фінансування культури і як їх отримати.

Відтворити відео

Державне фінансування

Приклад: Український культурний фонд  

Це державна інституція, що фінансує проекти у сфері культури. У 2018-му році УКФ підтримав 293 проекти на суму понад 139 млн гривень. Серед них:

Юлія Федів, виконавча директорка Українського культурного фонду:

Перший крок, щоб отримати фінансування — зайти на сайт Українського культурного фонду, ознайомитися з відкритими програмами та умовами участі в конкурсі. Для кожної програми є інструкція, де виписано, хто може брати в ній участь. Наприклад, подавати заявку до нас можуть тільки юридичні особи або фізичні особи-підприємці. Тому якщо ви вільний митець, потрібно буде або зареєструватися підприємцем, або знайти партнерів для участі.

Також дуже важливо ознайомитися з аплікаційним пакетом. Туди входить проектна заявка і кошторис. У проектній заявці ви маєте покроково описати ваш проект, команду, цільову аудиторію, тривалість і актуальність. А потім все, що ви описали словами, перевести в цифри, тобто заповнити кошторис проекту. Далі перевірити в інструкції, які ще документи потрібні, підготувати весь пакет, завантажити через особистий кабінет на сайті УКФ, а також надіслати паперову версію заявки поштою.

Фото: Український культурний фонд

Поради для участі в конкурсах УКФ:

1. Подавайте інновативні ідеї, які до цього ніким не були реалізовані.

2. Проаналізуйте культурно-мистецьку цінність проекту. Наскільки він важливий для спільноти? Фінансування від УКФ — це кошти платників податків, тому суспільство має розуміти значення проекту.

3. Чітко опишіть цільову аудиторію. Високі оцінки експертів можуть отримати і проекти, які працюють на вузьку цільову аудиторію — дітей, підлітків, людей з інвалідністю, і ті, які розширюють аудиторію споживання певного культурного продукту. Але важливо добре зрозуміти свою аудиторію.

4. Вкажіть очікувані результати проекту. Наприклад, якщо ви плануєте видання книги, то має бути вказана кількість примірників і презентацій, а також плани, як проект буде розвиватися далі.

5. Реалістично оцініть можливості команди. Чи готова вона до проекту такого масштабу, як ви запланували?

6. Підпишіться на розсилку УКФ і слідкуйте за подіями. Ми запускаємо серію подіумних дискусій і майстер-класів, що допоможуть правильно заповнити заявку, підвищити фінансову грамотність тощо.

Типові помилки:

1. Технічні помилки. Заявники забувають прикріпити документи, подають проекти, що не відповідають умовам конкурсу тощо.

2. Нечіткий опис суті проекту, цільової аудиторії та комунікаційних завдань. У таких випадках складається враження, що проект робиться заради проекту або заради команди, а не для спільноти.

3. Брак фінансової грамотності. Наприклад, 90% бюджету закладається на зарплату команди і лише 10% на реалізацію проекту. Також заявники забувають вказати інші джерела надходження доходів.

Фото: Український культурний фонд

Краудфандинг

Приклад: Велика ідея

На сайті biggggidea.com працює Спільнокошт. Він дає можливість провести краудфандинг проекту: розповісти про нього, зібрати коло прихильників та гроші на реалізацію. За час існування Спільнокошту там відбулося 286 успішних проектів й було вкладено понад 21 млн гривень.

Успішні проекти:

Ірина Соловей, співзасновниця платформи соціальних інновацій Велика Ідея:

 

Поради для підготовки краудфандингової кампанії:

1. Розподіліть обов’язки та ролі у команді.

2. Визначте цільову аудиторію та портрет вашого доброчинця.

3. Вибудуйте стратегію взаємодії з ними.

4. Підготуйте списки друзів, партнерів, експертів, контактів ЗМІ.

5. Сформуйте та підготуйте листи до кожної категорії доброчинців.

6. Складіть контент-план на перші два тижні кампанії.

7. Продумайте цікаві офлайн-події, які можна провести під час кампанії.

 

Чого не варто робити під час кампанії:

1. Не спамте.

2. Не конфліктуйте з потенційними доброчинцями.

3. Не ігноруйте думку доброчинців та зворотній зв’язок від експертів.

Міжнародні гранти

Приклад: Culture Bridges

Це програма розвитку культури й налагодження зв’язків між митцями, культурними операторами й інституціями в Україні і ЄС. Фінансується Європейським Союзом, здійснюється Британською Радою в Україні в пертнерстві з мережею EUNIC. Які проекти отримували гранти?

Фестиваль кіно та урбаністики «86»

Ми вирішили докладніше розглянути кейс фестивалю «86», що відбувається у Славутичі. У 2018-му році там було 3000 відвідувачів, 39 фільмів, 17 міжнародних учасників і 100 заявок на міжнародний конкурс фільмів «Пальма півночі».

Ілля Гладштейн, співзасновник Міжнародного фестивалю кіно та урбаністики «86»:

Фестиваль «86» — це дуже дорого. По-перше, він знаходиться не в Києві, тобто це багато транспорту, оренди техніки, витрат на житло, оплати прав на фільми (переважно в іноземній валюті).

У 2018-му році в нас було 13 джерел фінансування. Одним із них став європейський грант Culture Bridges, що спеціалізується на підтримці міжнародних проектів. У фестивалю «86» є міжнародна премія «Пальма півночі». Також у нас була міжнародна художня резиденція і архітектурний воркшоп з тьюторами з різних країн. Усе це дуже підходило до цілей цієї програми.

Поради, щоб отримати міжнародний грант:

1. Правильно заповніть заявку.

2. Не вигадуйте проект під цілі гранту, а шукайте грант під свою ідею.

3. Не працюйте з великою кількістю грантів одночасно. Ймовірно, краще зібрати менше грошей і зробити меншу подію, але в результаті мати менше звітів, бо для кожного гранту він окремий.

4. Беріть у команду професіоналів. Правильно сформулювати ідею і заповнити заявку — ціла наука. Тому добре працювати з людьми, які вже мають у цьому досвід. Також треба брати в команду професійного бухгалтера і бажано грант-менеджера.

5. Спілкуйтеся з колегами і дізнавайтесь про їхній досвід.

Фото: Наталка Дяченко, facebook.com/86festival/

Комерційні партнерства

Приклад: Мистецький Арсенал  

Це національний культурно-мистецький та музейний комплекс. У 2018-му році там відбулося 6 виставок і 2 великі події: Книжковий Арсенал і Арсенал Ідей.

Мистецький Арсенал поєднує різні види фінансування. Одним із них є комерційні партнерства.

Соломія Боршош, заступниця директорки з питань розвитку Мистецького Арсеналу:

Мистецький Арсенал здебільшого фінансується з двох джерел: державного бюджету і коштів, отриманих від продажу квитків та надання приміщення для проведення подій. Державне фінансування покриває заробітну плату працівників Мистецького Арсеналу, оплату праці людей, залучених під проекти (художники, зовнішні куратори), монтаж виставки, транспортування і страхування об’єктів.

Коли ми надаємо простір Мистецького Арсеналу для проведення подій, це не суто оренда — ми надаємо організаційні послуги. Сюди входить і світло, звук, плазми, зручні стільці.

У роботі з партнерами ми завжди намагаємося визначити, чим можемо бути їм корисними. Для того, щоб це зрозуміти, треба знати додану вартість нашої роботи для них, вирахувати деякі показники. Наприклад, приблизна кількість відвідувачів Книжкового Арсеналу за 5 днів становить близько 55 тисяч людей. Для компанії це 55 тисяч пар очей, які потенційно можуть побачити їхній бренд чи їхні продукти.

Поради для комплексного фінансування:

1. Проаналізуйте свою ідею від початку і до завершення.

2. Проговоріть усі нюанси бюджету зі своїм бухгалтером чи фінансовим менеджером.

3. Бюджет має складати проектний менеджер, бо саме він знає, як реалізовувати проект.

4. Шукайте спонсорів, партнерів і декілька грантів.

Що в підсумку?

1. У першу чергу ідея. Коли вона є, можна починати шукати фінансування.

2. Команда. Реалістично оцініть можливості команди, розподіліть обов’язки, а також працюйте з професійним бухгалтером, проектним чи грант-менеджером.

3. Продумайте всі стадії проекту. Це допоможе визначити всі витрати, які потрібно закласти в бюджет.

4. Шукайте декілька різних джерел фінансування.

5. Сплануйте, як проект буде розвиватися далі, коли певний вид фінансування закінчиться.

Більше відео для громадських організацій, соціальних і культурних проектів дивіться на каналі Громадський Простір.  

Матеріал створено за підтримки

EU2
Епічний травень. Події Києва