Де ви бачили Жанну Кадирову?

Оксана Городівська
Оксана Городівська
12 Грудня, 2018

«По чому ваші бетонні банани?», — могли б спитати художницю Жанну Кадирову на Житньому ринку. Її проект «Маркет» — це розкладка фруктів. Всі вони зроблені з будівельних матеріалів: керамічної плитки, цементу, бетону, каменю. Продаються на вагу: 1 грам — 1 долар. Так Жанна Кадирова обігрує оцінювання роботи художника й ринкові відносини в сучасному мистецтві.

«Маркет» приніс Жанні Кадировій нагороду Pulse Prize 2018 за найкращий персональний проект на ярмарку сучасного мистецтва у Маямі (Pulse Miami Beach). Там її фруктову ятку представила київська галерея Voloshyn Gallery, торгувала сама художниця. Ми вирішили, що ця нагорода — привід розповісти й про інші роботи Жанни Кадирової. Вибрали ті, які зараз можна побачити в Києві.
Відтворити відео

Довідка

Жанна Кадирова живе і працює в Києві. Часто створює роботи з будматеріалів — плитки, асфальту, бетону, черепиці. Деякі з цих матеріалів взяті з покинутих будівель і несуть їх історію. У художниці є монументальні роботи, досить багато проектів у публічному просторі.

Жанна Кадирова здобула премію імені Казимира Малевича, гран-прі фестивалю Kyiv Sculpture Project і три премії PinchukArtCentre. Її роботи виставлялися по всьому світу — у Франції, Італії, Англії, Чехії, Польщі, на Кубі, а також в українському павільйоні на Венеційській бієнале.

Де побачити роботи Жанни Кадирової?

Проект «Second Hand» — на виставці «Свій простір» у PinchukArtCentre

Жанна Кадирова почала працювати на проектом «Second Hand» у 2014-му і досі продовжує. Художниця створює з керамічної плитки об’єкти у формі одягу, що нагадують радянську моду 1960–1970-х років. Кахлі для робіт — це якраз секонд хенд: вони взяті з Київської кінокопіювальної фабрики, автостанції «Поліська», Дарницького шовкового комбінату. Сьогодні ці будівлі або не існують, або позбавлені своїх первинних функцій. Таким чином, роботи Кадирової створюють діалог з радянським побутом, виробництвом і монументальним мистецтвом.

Maksim_Belousov_-_DS (1)
Фотографії надані PinchukArtCentre © 2018. Фотограф: Максим Білоусов

«Без назви» біля Мистецького Арсеналу

Монументальна робота «Без назви» з’явилася у 2014-му. Формою вона нагадує карту України, від якої відкололися частини. Скульптура вирізана з цегляної стіни закинутого заводу. На одному її боці збереглася обвугленість, на іншій колись були залишки радянських шпалер. Ця стіна — ніби частина звичного простору, але нинішній час перевіряє її на стійкість і надійність.

Роботу представляли і за межами України — в лондонській галереї Grad і Architekturzentrum у Відні. Зараз її можна побачити на подвір’ї Мистецького Арсеналу — от заходите, і одразу справа.

«Без назви», фото з kadyrova.com
«Форма світла», фото з kadyrova.com

«Форма світла» на Пейзажці

У цій роботі Жанна Кадирова дала форму і вагу неосяжному — світлу. Вона виготовила промінь прожектора з бетону. Так художниця показала, як «невидиме» може загромаджувати життєвий простір. Цим «невидимим» бувають конфлікти інтересів, боротьба за вплив.

«Форма світла» з’явилася у 2011-му і коментувала ситуацію навколо Пейзажної алеї. Багато років там велася боротьба проти спорудження багатоповерхівки для працівників МЗС. Протестували місцеві мешканці, активісти, художники, релігійні інституції, історики. Їм бувало складно порозумітися між собою, а тим більше — знайти дієві механізми впливу проти забудовника. Конфлікт навколо цього публічного простору не набув фізичної форми, але помітно втручався у життя.

 

Головний віжуал статті: з сайту pulseartfair.com

Що робити в грудні, крім поїдання мандаринів? Події Києва