11 нових і майже нових книжок

Оксана Городівська
Оксана Городівська
19 Вересня, 2019

Ми знову не поїхали на BookForum у Львів. Але це нічого. Зате ми зробили добірку найцікавіших книг. Деякі з них можна купити на форумі, а деякі — на сайтах видавництв і в книгарнях. Словом, беріть і читайте.

Борис Віан «Шумовиння днів»

Видавництво «Вавилонська бібліотека», переклад Петра Таращука

В житті письменника Бориса Віана було стільки-стільки всього. Там був джаз, яким Віан захопився ще в 16 років, грав на трубі у різних бендах і був редактором джазового журналу. Там був диплом металурга і професія інженера. Було слабке здоров’я. Були малі продажі романів, які тепер культові. А були й бестселери. Були тусовки з Жан-Полем Сартром, Сімоною де Бовуар і Альбером Камю

В романі «Шумовиння днів» можна відшукати багато деталей цього дивовижного життя. Віан перемішує їх з іронією і грою слів. А ще розповідає історію кохання і дружби, яка може розбити серце. Тому тримайтеся. 

«Вавилонська бібліотека» раніше видала ще два романи Віана — «Осінь у Пекіні» й «Серцедер»

Василь Махно «Вічний календар» 

Видавництво Старого Лева

Василь Махно давно пише і видає поезію, ще з ранніх 90-х. А от його перша прозова книга вийшла лише у 2015-му. То була збірка оповідань «Дім у Бейтінґ Голлов». У ній ішлося про Чортків і Нью-Йорк, про різні часи і різне відчуття дому. Збірка стала «Книгою року BBC» і заінтригувала — хотілося ще. Тепер Василь Махно видає свій перший роман «Вічний календар»

Опис каже, що це: «своєрідний український літопис, масштабна родинна сага, в якій поєднуються, переплітаються, співіснують і антагонізують історії кількох українських сімей від ХVII століття до наших днів».  Звучить, ніби щось дуже пафосне, але пише Махно людяно, спостережливо і проникливо. 

Том Ґолд «Печемо з Кафкою»

Видавництво «Видавництво», переклад Геннадія Шпака

Ця збірка коміксів повна кумедних спостережень з літератури, науки й поп-культури. Том Ґолд показує, які магічні предмети знадобляться автору фентезі (амулет, що приваблює мейнстрімний успіх, наприклад) і як могла б виглядати петиція фанів «Мобі Діка». Ілюстратор співпрацює з The New Yorker, The Guardian і New Scientist. Він тонко відчуває сучасність, міксує її з класикою та милим задротством. 

Володимир Гавриш, Андрій Беницький «Blindman»

IST Publishing

У 2018-му році графік Володимир Гавриш і сценарист Андрій Беницький створили короткий комікс про незрячу людину, яка торкається стіни й відчуває коливання звукових хвиль. 

Спершу це був конкурсний проєкт для міжнародного фестивалю коміксів Fumetto у Швейцарії. Там він потрапив до шорт-листа. Потім «Blindman» виріс і тепер має кілька форматів — книжку-комікс, постери та гіпсові рельєфи. 

Книжкова версія поєднує об’ємні зображення, виконані тисненням на папері, та поетичні рядки, надрукованими шрифтом Брайля. Дуже естетично і сильно. 

Фрагмент сторінки «Blindman», istpublishing.org

Мар’яна Савка «Оптика Бога»

Видавництво Старого Лева

Це нова книга віршів Мар’яни Савки. Мотив «оптики» тут усюди: вона допомагає «побачити людину з її тривогами і страхами, втратами, болем, пошуками себе, потребою говорити та слухати, а головне — з глибоким прагненням любові», — каже опис на сайті ВСЛ

Тема оптики обігрується і візуально. В ілюстраціях творчої майстерні «Аґрафка» заховані сюжети, які не роздивишся просто так — побачити їх можна через червоний фільтр. 

Зденєк Їротка «Сатурнін»

Видавничий дім «Комора», переклад Ірини Забіяки   

Це найвідоміша книга чеського письменника Зденєка Їротки. Вона вийшла в похмурий час — 1942-й рік, період німецької окупації. Але її гумор і яскраві персонажі одразу полюбилися чехам, а з часом вона взагалі стала класикою. У центрі сюжету — винахідливий слуга Сатурнін, що різними маневрами захищає свого господаря від любовних бід і набридливих родичів. В українському виданні його пригоди стали ще яскравішими завдяки ілюстраціям Марії Кінович

Крістіна Ковак «У світлі камер»

Видавництво #книголав, переклад Ольги Захарченко

Крістіна Ковак керувала ньюзрумами, працювала на каналах ABC та NBC, випускала кримінальні й політичні історії. А потім взяла і написала роман «У світлі камер». Це психологічний трилер, який порівнюють із «Загубленою» (Gone Girl) і «Великою маленькою брехнею» (Big Little Lies). У центрі сюжету — телевізійна продюсерка, яка намагається розкрити справу зниклої адвокатки. Вона ризикує своєю кар’єрою і життям, а ми отримуємо напружену й інтригуючу історію.   

Ганс Ульрих Ґумбрехт «Розладнаний час»

IST Publishing, переклад Івана Іващенка

«Чи існує насправді паралель між переглядом гри в бейсбол і прослуховуванням симфонії Бетговена?», — запитує Ганс Ульрих Ґумбрехт, теоретик літератури, професор Стенфорда і справжній спортивний фан. Він часто пише про «культуру присутності» і стверджує, що ми здатні переживати інтенсивні естетичні досвіди у повсякденному. 

У текстах збірки «Розладнаний час» Ґумбрехт показує, що сьогодні, вперше з часів Середньовіччя, ми не почуваємося сторонніми спостерігачами подій, бо оточені «комплексним теперішнім». А час тисне з обох боків — «заблокованим майбутнім» і «агресивно присутнім минулим». 

Марічка Паплаускайте «Бог дивовижних людей та інших грішників»

Видавництво «Човен»

Марічка Паплаускайте — потужна репортажистка. У 2019-му вона стала однією з переможниць конкурсу «Честь професії» з матеріалом «Гра за майбутнє». 

Тепер вийшла її книга — колекція щирих і відвертих розповідей людей про себе і Бога. Ці люди дуже різні. Є пастор, який врятував тисячі залежних від вулиці й наркотиків дітей у Маріуполі. Столяр, який таємно від комуністичної влади вів богослужіння у квартирах вірян. Власниця успішного бізнесу, яка не змогла врятувати від смерті власну доньку, що мала рідкісне захворювання. Деякі з цих історій можуть здатися фантастичними, але вони справжні, поруч і про них захопливо написано.

Арундаті Рой «Міністерство граничного щастя»

Видавництво Старого Лева

У 1997-му Арундаті Рой дебютувала з романом «Бог Дрібниць» і отримала за нього Букерівську премію. Її другий роман — «Міністерство граничного щастя» — з’явився через аж 20 років. Цей твір — велетенський калейдоскоп історій про сучасну Індію, про повстання в штатах Джамму і Кашмір, про людей різних каст, віросповідань і світоглядів. У розповіді відчувається вплив політичного активізму авторки, але зберігається і її поетичність. 

Артем Чех «Район Д»

Видавництво Meridian Czernowitz

Ця книга вийшла ще навесні, але ми пропустили її в добірці до Книжкового Арсеналу. Тому надолужуємо. «Район Д» — це збірка оповідань про мешканців одного району в Черкасах. З одного боку, це такі звичні сусідські історії: хтось був крутим у школі, а виріс лузером, хтось спився, хтось поїхав на заробітки і тепер є купа версій, де він зараз. У цих історіях багато впізнаєш, згадуєш про своїх сусідів. 

Зрештою з цих розповідей виростає яскравий образ країни — особливо, незрозумілих і мінливих 90-х. Там є і піратські відеосалони, і занепалі заводи, і поява американських євангелістів, що дають прихожанам консервовані персики і модні кроси. А збирає усе докупи історія дорослішання оповідача та його повернення до рідних, але вже таких далеких місць. 

Поділитися
Коментарі (0)
Схожі матеріали
Власний контент Осінь, поїхали! Події вересня в Києві Власний контент 15 новинок Книжкового Арсеналу Власний контент Безпринципна добірка книг. 10 штук Власний контент Все, що ви хотіли знати про авторське право, але боялись запитати
Осінь, поїхали! Події вересня в Києві