Безпринципна добірка книг. 10 штук

Оксана Городівська
Оксана Городівська
26 Вересня, 2018
Спершу хотілося зробити добірку новинок до Форуму Видавців, але ми запустили медіа вже після нього. Далі думали об’єднати вибрані книги за певним принципом: 5 перекладів класики, найкращий нон-фікшн сезону чи щось таке. Але завжди щось вартісне випадало. Ми змирилися і зробили безпринципну добірку книг.

Мирослав Лаюк «Світ не створений»

Видавництво Старого Лева

 

«Світ не створений» — другий роман Мирослава Лаюка. Його події відбуваються в різних століттях і місцях — в Карпатах, у Парижі, Чорнобилі, Лисичанську. Іноді межі між епохами розмиваються і в 1920-му герої говорять:

— Аліно, ми крапля в океані.

— Океан складається з крапель.

Автору добре вдається магічна атмосфера Карпат, романтика анархістів Махна, що палять панські маєтки на своєму шляху. Найменш переконлива в цій історії сучасність: вона і не дуже реалістична, і недостатньо захоплива, щоб просто сприймати її як вигадку. Але її тут лише третина, перемикання між різними сюжетними лініями й епохами має хороший темп, а текст легкий і вигадливий. Як у фразі «на термітниках цілувалися мангусти».

До комплекту: роман Мирослава Лаюка «Баборня»

Чарлз Буковскі «Грай на піаніно п’яно ніби на ударних поки пальці ледь закровоточать»

Люта справа

 

У цій збірці віршів є алкоголь, невірні жінки, брудні бари, закинуті фабрики. Словом, фірмовий Буковскі. Його поезія тут двома мовами: в українському перекладі Макса Лижова й оригіналі. Оформленням видання займалася українська агенція Tough Slate Design. Так вона отримала міжнародну дизайнерську премію Red Dot, а ми — книгу, яку хочеться гортати, поки пляшка на краю сторінки не спорожніє.

До комплекту: книга «Паризький сплін/Есе», Шарль Бодлер, Вальтер Беньямін

Курт Воннеґут «Буфонада, або більше не самотні»

Вавилонська Бібліотека

 

Книгу «Буфонада, або більше не самотні» Курт Воннеґут присвятив своїй сестрі Еліс. Це зворушлива історія про близькість, яку людина відчуває до своїх рідних та й до людей загалом. За сюжетом, останній президент США Вілбур Нарцис-11 Свейн намагається вирішити проблему Американської самотності. Сумне тут легко поєднується зі смішним і абсурдним, як у цій цитаті:

«Одного дня з’ясувалося, що я балотуюся на посаду президента країни. Камердинер причепив до лацкана мого фрака значок кампанії. На ньому було гасло, яке забезпечило мені перемогу на виборах: БІЛЬШЕ НЕ САМОТНІ!»

А ще тут є така звична для Воннеґута деталь, як близький апокаліпсис: китайці поширюють пошесть, Мангеттен стає «островом смерті», а сила тяжіння не завжди діє.

Здається, в часи, коли новини про катастрофи чергуються з мемами, а соцмережі створюють ілюзію близькості ця книга стає актуальнішою, ніж була в 1976-му.

До комплекту: роман Курта Воннеґута «Ґалапаґос»

Славой Жижек «Погляд навскіс»

Komubook

 

Славой Жижек — рок-зірка серед інтелектуалів. Зараз словенський філософ говорить про все — Трампа і Брекзіт, любов, ідеологію в кожній чашці Starbucks. Але починав він із того, що на початку 90-х взяв складні ідеї психоаналітика Жака Лакана і почав тлумачити їх через популярну культуру. Ілюстраціями для його пояснень стали книги Стівена Кінґа і фільми Альфреда Гічкока. Багато фільмів Гічкока. Тому «Погляд навскіс» вийшов дуже пригодницькою книгою про психоаналіз.  

До комплекту: документальний фільм «78/52: Гічкокова сцена в душі»

Тамара Марценюк «Чому не варто боятися фемінізму»

Комора

 

Окей, людей, які справді бояться фемінізму, ця книга навряд чи заспокоїть. Але згодиться тим, хто ним вже цікавиться або ще не знає, як підступитися. Соціологиня Тамара Марценюк робить огляд основних етапів феміністичного руху, його ключових постатей, праць і сучасних трендів. Вона також додає посилання на фільми, лекції та інші ресурси, щоб копнути глибше. Все грамотно, систематично, ще й з ілюстраціями від Марії Кінович.

До комплекту: книга Тамари Марценюк «Гендер для всіх. Виклик стереотипам»

Тут і нижче: ілюстрації Марії Кінович, behance.net/marikino
Feminism2

Маржан Сатрапі «Персеполіс»

Видавництво «Видавництво»

 

Іран, 1980. У країні недавно відбулася Ісламська революція і влада перейшла до релігійного лідера — аятоли Хомейні. Тим часом дівчинці Маржі десять років, вона мріє стати лікаркою і не розуміє, чому тепер має ходити до школи в хустці. Так починається «Персеполіс».

Цей графічний роман Маржан Сатрапі створила на основі власних спогадів. У ньому йдеться про болісні речі: релігійні заборони, арешти родичів, бомбардування Тегерану Іраком. Але розповідь така безпосередня, чесна і спостережлива, що затягує.

«Персеполіс» переклали понад 20-ма мовами, зробили екранізацію, отримали нагороду в Каннах і номінацію на «Оскар». Тепер він в Україні.

До комплекту: швидкий курс про революції в Ірані 

Мілан Кундера «Вальс на прощання»

Видавництво Старого Лева

 

Це дуже театральна історія. Події відбуваються на курорті, де лікують безпліддя. Тут розігруються інтриги восьми героїв. Серед них — медсестра, багатий американець, гінеколог-авантюрист, сурмач. Туди ж приїжджає і колишній політв’язень, якому дозволили покинути Чехословаччину. Так до філософських роздумів, гумору й еротичності додається історія надлому країни після поразки Празької весни.

«Вальс на прощання» вийшов у 1972-му, а вже через три роки Мілан Кундера й сам емігрував до Франції.

До комплекту: фільм «Юність» Паоло Соррентіно

Сергій Жадан «Антена» 

Meridian Czernowitz

 

У книзі зібрані 80 віршів, які Сергій Жадан писав впродовж попередніх двох років. Проілюстровані вони Гамлетом Зіньківським.

Тут багато знайомих мотивів: східна межа Європи, війна, нічні поїзди, лиси, Ісус з апостолами. Та й самі вірші знайомі — їх можна було читати у фейсбуці. Але якщо там вони були схожі на повсякденні новини, то в книзі — на пам’ять. Особливо кінцеві рядки, які наступають раптово, але залишаються в голові надовго. Як тут:

Хай він готується до зимівлі,

хай свої сволоки зводить і теше.

Візьмеш з собою скільки зумієш.

Ні подихом більше,

ні подихом менше.

До комплекту: EP «Бої без правил» музичного проекту «Лінія Маннергейма»

Майкл Катакіс «Ернест Гемінґвей. Артефакти з життя»

Видавництво Старого Лева

 

За великими історіями про Гемінґвея губляться маленькі деталі: як він виглядав у дитинстві, що писав рідним на Різдво, які нотатки вів у подорожах.

Такі речі зібрав у книгу Майкл Катакіс, розпорядник літературного спадку Гемінґвея. Тут є листи, нотатки, фотографії та інші артефакти. Усі вони в контексті — автор коротко розповідає, що в цей час відбувається у світі, як живе родина письменника та які книги виходять.

Видання супроводжує передмова сина Патріка Гемінґвея і післямова внука Шона. Українська презентація книги відбулася навіть раніше за американську. Миттєве реагування «Видавництва Старого Лева», респект.  

До комплекту: книга Ернеста Гемінґвея «Прощавай, зброє»

Олів’є Бурдо «Чекаючи на Боджанглза»

Видавництво Старого Лева

 

Олів’є Бурдо довго нічого не вдавалося. Два роки він працював над першим романом, але не зміг знайти видавця. Тому поїхав до батьків відпочити і там за сім тижнів написав книжку «Чекаючи на Боджанґлза». Вона вийшла у 2016-му, стала бестселером і виграла купу літературних нагород у Франції.

У центрі сюжету — історія кохання одного подружжя, розказана сином. Його батьки заперечують повсякденність. У їхній паризькій квартирі ллються коктейлі, всі сміються й танцюють під пісню “Mr Bojangles” у виконанні Ніни Сімон. Тим часом у передпокої ростуть гори несплачених рахунків. Матір героя поступово вислизає у світ власних вигадок, але люблячий чоловік супроводжує навіть у цьому. А читач отримує історію, що по-джазовому легко чергує піки щастя і глибини суму.

До комплекту: трек Ніни Сімон «Mr Bojangles»

Гібридайзер: фантастичні звірі і як їх зробити