У фокусі — найцікавіші події лютого

Оксана Городівська
Оксана Городівська
5 Лютого, 2021

Здавалося б — лютий, сірість, тлінь. Але цього місяця повно класних подій — можна прокласти маршрут виставками, можна дивитися лекції про Міядзакі, Хвильового чи відеоігри, а можна влаштувати дома фестиваль французького кіно. Обирайте — у назвах всіх подій є лінки на детальнішу інформацію.

У Києві

Виставка Нікіти Кадана «Скалічений міф»

Де і коли? The Naked Room, до 7 березня 

Історична пам’ять чи радше забуття — одна з ключових тем у художній практиці Нікіти Кадана. Він звертається до витіснених, непроговорених травм і безсилля сучасного суспільства перед ними. 

Проєкт «Скалічений міф» теж про це. В ньому художник бере за основу документальні фотографії Львівського погрому 1941-го року та відтворює їх сюжети вугіллям на великих аркушах паперу.

Згодом він помічає схожість цих образів зі сценами фетишистських ігор у «Книзі ідолопоклоніння» Бруно Шульца: як і на фотографіях погрому, там є напівоголені жінки та чоловіки, що плазують біля чужих ніг. Це дає продовження серії — Кадан розміщує цитати з Шульца поруч із репліками історичних кадрів погрому. Візуально вони стають дуже подібними, але суть цих зображень глибоко відмінна. 

Фільм «Неможливий проєкт»

Де і коли? З 25 лютого

У 2008-му, коли все ставало цифровим і світ шаленів від першого айфона, ексцентричний австрійський біолог зважився на авантюру: він вирішив урятувати останню у світі фабрику Polaroid. Його зворушлива і натхненна історія стала основою цього документального фільму, а його ідеї знаходять все більше однодумців. Любителі всього аналогового — го!

Відтворити відео

Фільм «Незворотність. Повна інверсія»

Де і коли? Різні кінотеатри, з 18 лютого 

А що як подивитися «Незворотність» у зворотному порядку? Подумав Гаспар Ное і перемонтував свій скандальний фільм 2002-го року, отримавши абсолютно нове кіно. Ті ж тривожні низькі частоти, стробоскопи і жорстокість, що змушували публіку Каннського кінофестивалю йти з показу. Цього разу хронологічно, але від цього не менш моторошно. 

Відтворити відео

Анімація «Відмина служба доставки»

Де і коли? Різні кінотеатри, з 4 лютого

Як і належить юним відьмам, в тринадцять Кікі покидає рідний дім. Бере кота Джі-Джі, сідає на мітлу й летить шукати місце, де її магічні здібності стануть у пригоді. Назва «Відьмина служба доставки» вже підказує, як вона їх застосує. А більше про її історію розкажуть легендарний Хаяо Міядзакі та студія Ghibli. 

Відтворити відео

Онлайн-лекція «Частота Міядзакі»

Де і коли? Онлайн у Projector, 17 лютого

І ще трошки Міядзакі. Лекцію про нього проведе Ольга Петренко, кураторка курсу Character Design For Animation у школі Projector. Зокрема, розкаже, як у картинах режисера перетинаються міфологія та політика, хто надихав Міядзакі та які особливості його героїв. Лекція безкоштовна, але з реєстрацією.

Фото: Валерій Мезенцев, facebook.com/dovzhenko.centre/

Виставка «Польотів уві сні та наяву»

Де і коли? Довженко-Центр, до 7 березня 

Якщо ви досі не були на цій виставці, нагадаємо — сходіть-сходіть-сходіть. Це проєкт про культову стрічку Романа Балаяна «Польоти уві сні та наяву». Особливо цікаво те, як виставка досліджує контекст фільму — епоху «брежнєвського застою», міське життя і становище інтелігенції в цій системі — відстороненість, самотність і бажання відірватись від буденності — здійнятись над нею.

Вхід в цю епоху відбувається крізь копицю сіна — один із яскравих образів фільму, осмислений в інсталяції художника Антона Логова. Його роботи у виставці передають психологічні стани, через які проходить головний герой фільму Балаяна, а куратор Андрій Алферов вибудовує комплексну історію довкола фільму. 

Виставка брошок «Art of Clip»

Де і коли? NAMU, до 28 лютого

Прикраси Дому Високого ювелірного мистецтва Van Cleef & Arpels носили Елізабет Тейлор і Марлен Дітріх, а Ґрейс Келлі взагалі зробила його офіційним постачальником Королівства Монако. На виставці можна побачити понад 80 брошок дому, що створені в 1910-1970-х роках і демонструють розвиток моди тої епохи. 

Виставка номінантів М17 Sculpture Prize

Де і коли? Центр сучасного мистецтва М17, до 21 лютого

Ця виставка почалася ще в грудні, але ви самі знаєте — свята, локдаун. Тому якщо ви ще не були, радимо. Там показані роботи номінантів на премію М17 Sculpture Prize. На виставці є скульптури, світлові та медіаінсталяції, твори з кортену, кераміки та скла, із використанням формаліну й навіть живого моху. 

Виставка Миколи Рідного «Розкопки з майбутнього»

Де і коли? Voloshyn Gallery, вже і до 14 березня

Це перша персональна виставка Миколи Рідного в Києві з 2014-го року. Одним із її основних сюжетів є час і його сприйняття. Виставка поєднує скульптурні твори, роботи із серій «Сліпа пляма» (2015) та «Поступова втрата зору» (2017), де художник звертається до офтальмології, щоб пояснити бачення війни, а також нову серію графічних зображень-ребусів. 

Виставка «Точка і краєвид: Народний музей Авдіївки»

Де і коли? Shcherbenko Art Centre, до 20 лютого

«Точка — як те, з чого складається картина. Також точка — це місце, яке потрібне художнику і глядачу, щоб побачити краєвид, зустрітися один з одним, перевернути світ», — каже Пьотр Армяновський. Таким пунктом зустрічі стає Народний музей Авдіївки. Проєкт показує роботи художниць музею, відеоінтерв’ю з ними, а також відеороботу Армяновського.

Онлайн

«Українське поетичне кіно» на Takflix 

7 культових фільмів українського поетичного кіно. Звісно, тут є «Тіні забутих предків», «Білий птах з чорною ознакою» і «Пропала грамота». А ще можна подивитися один з наймасштабніших проєктів того часу — «Захар Беркут». Аби запустити в Україні цей епос, довелося перепрофілювати фабрику з виготовлення лиж на виробництво луків і стріл, а до масових сцен залучити 2000 учасників. І дивіться, який  шалений постер 👇

Zakhar_Berkut_(Sovexportfilm_wide_poster_1972)

«Made in Lviv! Яскраві фільми консервативного міста» на Big Short

Коли? Вже і до 1 березня 

Кураторське об’єднання Wiz-Art випустило підбірку короткометражок, зроблених у Львові. Їх можна подивитися в онлайн-кінотеатрі Big Short. Серед фільмів — історії дорослішання в гірському селі та спальному районі, фільм-дослідження «Щасливі роки» про негетеросексуальних жінок в СРСР, а також «Різдвяні історії» від Філіпа Сотниченка і Валерії Сочивець

Лекція «Мистецтво відеоігор і відеоігри як мистецтво: а хто митець?»

Коли? 10 лютого

Навіть у грі Animal Crossing знайшлося місце для художнього музею, більше того — для мистецьких підробок. Є повно менш очевидних, але не менш цікавих прикладів зв’язку мистецтва з іграми. У своїй лекції Влад Головко розповість, як саме форму відеогри використовують задля художнього висловлювання, і якщо відеогра — це мистецтво, то хто митець? 

Лекція «Не розкажуть у школі: Хвильовий»

Коли? В INVERIA event space або онлайн, 25 лютого

Лекція Євгенія Стасіневича про ключового літератора 20-х, якого в шкільній програмі згадують лише новелою «Я (Романтика)». Хвильовий-прозаїк і Хвильовий-поет, публіцист та ідеолог, учень і вчитель, лідер і фігура розлому: як усі ці іпостасі в ньому уживались, як це виглядало в історичній динаміці та що саме витворило врешті феномен Хвильового

Фестиваль «Вечори французького кіно»

Коли? 12-21 лютого

Дивіться — он пішов Луї Гаррель. А от Жульєт Бінош сперечається з Катрін Денев. Це значить тільки одне — «Вечори французького кіно». Цього року фестиваль відбувається онлайн і включає 5 фільмів. Особливо радимо трилер «Лише тварини», сімейну драму «Правда» і нову стрічку від режисерки фільму «Мій король»«ДНК».

Відтворити відео

Професійні події

Школа фінансів для менеджерів і менеджерок культурних проєктів

Як і коли? Онлайн, з 14 квітня 

Гугл-аналітика показує, що на нашу стареньку статтю «Як знайти фінансування для культурного проекту?» заходять постійно. Тому радимо і курс Іншої Освіти про те, як дати раду з фінансами в культурі.

Школа почнеться в середині квітня, але радимо бронювати місце вже зараз. До середини березня вартість курсу — 2500 грн, далі — 3000 грн. 

Міжнародний форум музичної індустрії Selector PRO 2021

Як і коли? Онлайн, 12-14 лютого

Британська Рада в Україні та Music Export Ukraine проведуть подію, де зможуть зустрітися представники музичної індустрії з понад 15 країн для нетворкінгу, дискусій та семінарів у реальному часі. Ключова тема — це вимушена перерва для музичної індустрії, яку приніс 2020-й, та як працювати з цим викликом. Участь у форумі безкоштовна, потрібно тільки зареєструватися.

Literature In Action Week

Як і коли? Онлайн, 22-28 лютого 

Важлива подія для тих, хто працює з літературою. 7 днів — 7 блоків від провідних організацій, серед яких Litosvita, ПЕН, Український інститут книги, Книжковий Арсенал, Форум видавців та інші. Переважно події починатимуться з лекцій, а потім робота в групах — щоб разом напрацьовувати варіанти дій, активностей і збирати корисні поради. Участь безкоштовна, реєстрація — обов’язкова, і триває до 7 лютого.  

Головний віжуал: кадр з фільму «Неможливий проєкт»

Віжуал добірки «Made in Lviv! Яскраві фільми консервативного міста»: кадр з фільму «Нормальна»

Гіпермаркет культури і 5 ідей, що там придбати