Нарешті березень. Ось найцікавіші події місяця

Оксана Городівська
Оксана Городівська
3 Березня, 2021

Чого чекати від весни? Наш прогноз показує багато виставок і кіно, можливий «Любовний настрій». В другій половині місяця очікується рекордна кількість документалістики — це все Docudays UA. А 30-го числа пройде циклон «Хлібного перемир’я». Тож привіт/березень!

Події в Києві, інших містах і змішаних форматах

Мистецький проєкт «Леся Українка: 150 імен»

Де і коли? Український дім і онлайн, до 8 березня 

Ви, напевно, вже чули, що Лесі Українці — 150. І мабуть, знаєте, що вона крута. Тому ми просто нагадаємо, що триває виставка проєкту «Леся Українка: 150 імен». Там можна дізнатися більше про дитинство, родину, почуття, подорожі й коло спілкування Лариси Косач-Квітки (і потім навіть пройти квіз про все це). Вхід на виставку безкоштовний, але потрібно зареєструватися тут. 

Також цікаві інші складові проєкту — онлайн-трансляція Re:post-опери «LE» режисера Влада Троїцького і серія розмов про письменницю.  

Фестиваль Docudays UA

Де і коли? Різні локації та онлайн, з 26 березня до 4 квітня 

Минулого року Docudays UA не злякалися карантину і викотили крутезний фестиваль онлайн. Цього року в них ще амбітніші цілі — і онлайн, і живі події. Офлайн-центром фестивалю стане Поділ, де розташовані всі цьогорічні локації: кінотеатр «Жовтень», IZONE та Dymchuk Gallery. А не виходячи з дому, можна долучитися до кінопоказів і подій в онлайн-кінотеатрі DOCUSPACE.

Цього року тема фестивалю — «Повне одужання»Повної програми ще чекаємо, але ось учасники національного конкурсу 👇 

Відтворити відео

Три нові виставки в PinchukArtCentre

Де і коли? PinchukArtCentre, уже і до 15 серпня

Почнемо з групової виставки — «Згадати той день коли»Вона демонструє блискавичну швидкість, з якою Україна змінювалася протягом останніх трьох десятиліть, і включає роботи художників різних поколінь: Юлії Бєляєвої, Сергія Браткова, Олега Голосія, Анни Звягінцевої, Саші Курмаза, Павла Макова, Олександра Ройтбурда, Олега Тістола, Романа Хімея та Яреми Малащука, Лесі Хоменко та Василя Цаголова.

Далі — персональна виставка Даніїла Ревковського та Андрія Рачинського «Хвостосховище». Це така археологія майбутнього, вже після кінця людської цивілізації. Робота торкається теми відповідальності людини перед земними ресурсами та химерних форм, яких можуть набути сліди перебування людської цивілізації на Землі.

А ще тут велика персональна виставка Нікіти Кадана «Камінь б’є камінь». Вона розгортається навколо ключового мотиву — історичного минулого в формі ідеологій, мистецтва та актів політичного насилля. Тут є звернення до українського авангарду, радянської утопії, практик пам’яті й забуття. 

Фото з виставок «Згадати той день коли» (зверху) та «Хвостосховище» (внизу), фотограф: Олександр Пілюгін
Відтворити відео

«Любовний настрій» у кіно 

Де і коли? Різні кінотеатри, з 4 березня 

Стриманість і чуттєвість, недоказаність і пульсуюча експресія — у «Любовному настрої» Вонг Карвай поєднує їх майстерно. Іноді — аж до розпачу. Прем’єра стрічки відбулася на Каннському кінофестивалі в 2000-му, а до 20-річного ювілею фільму виходить 4К-реставрація, створена під контролем режисера. Тому пориньте в червоно-золотистий світ пана Чоу і пані Су, Гонконга 62-го і найвишуканіших походів по суп з локшиною. 

Фільм «Будинок моди Кардена»

Де і коли? Різні кінотеатри, з 11 березня 

П’єр Карден був модельєром майбутнього. Він створював перші унісекс-речі та першу чоловічу колекцію прет-а-порте. Його ідеї визначили космічну моду серіалу «Star Trek» та костюми ранніх «Beatles». Він розвивав свою модну бізнес-імперію в дуже різних напрямках і працював до останніх днів життя. Стрічка «Будинок моди Кардена» підсумовує сімдесят років існування дому П’єра Кардена

Відтворити відео

HeForShe Arts Week 2021

Де і коли? Різні міста і онлайн, 8-14 березня

Вчетверте в Україні пройде HeForShe Arts Week — мистецький марафон з виставок, лекцій, кінопоказів, арт-інсталяцій на тему гендерної рівності.

Цього року він охоплює багато міст, а також має онлайн-частину. Особливо радимо Дегустації книжок [про сильних жінок] у ДАХу, виставку «Наука — це вона» та документальний фільм про першу жінку-режисерку в історії кіно — «Будь собою: невідома історія Аліс Ґі-Блаше». 

Повна програма подій — ось тут. 

Вистава «Хлібне перемир’я»

Де і коли? Театр драми і комедії на лівому березі Дніпра, 30 березня або вже у квітні

Помирає мати. Два брати — Антон і Толік — збираються разом у домі дитинства. Один тут і жив, інший — щойно повернувся. Вони згадують, сміються, плачуть, приймають гостей і думають, що робити далі. А за вікном — літо і війна. А ще поля, які чомусь горять, хоча триває хлібне перемир’я.

Це історія про хитке, невизначене сьогодення однієї сім’ї і цілої країни. Написав п’єсу Сергій Жадан, а поставив Стас Жирков.  

«Той, що біжить по лезу» (1982) у кіно

Де і коли? Різні кінотеатри, з 25 березня

«What do you mean you’ve never seen Blade Runner?», — запитує в одній із пісень вокаліст Arctic Monkeys. А ми додаємо: «А на великому екрані?» Бо скоро такий шанс буде. Молодий Гаррісон Форд, електричні джунглі футуристичного Лос-Анджелеса, музика Вангеліса та спецефекти, що випередили свій час — і все це трушно, в кінотеатрі. Радимо.

Виставка Лії Достлєвої та Андрія Достлєва «Black on Prussian Blue»

Де і коли? Shcherbenko Art Centre, до 20 березня 

Цей проєкт є продовженням роботи Лії Достлєвої та Андрія Достлєва з темою колективних травм. Цього разу в центрі уваги митців знаходиться Друга світова війна і погляд винуватців на окуповані ними землі. Під час резиденції у Відні автори натрапили на родинний фотоархів, що належав солдату, який служив у Люфтваффе. У проєкті «Black on Prussian Blue» представлені реконструкції аматорських фотографій з альбомів цього солдата, відтворені за допомогою землі, а також відео і копії архівних зображень.

Фотовиставка «РВПФ: Глибина р̶і̶з̶к̶о̶с̶т̶і почуттів»

Де і коли? ANGAR (Рейтарська, 30), вже і до 17 березня 

РВПФ значить Районна Виставка Плівкової Фотографії. Цього разу вона — про почуття й емпатію. Організатори пишуть: «Для нової виставки ми зібрали світлини, які мають найчуттєвіше значення для авторів. Ми попросили фотографів поділитися своїми почуттями, які залишилися на їхніх знімках за бажанням або за випадком». 

Виставка Іллі Чичкана «Psychodarwinism: музейні джунглі»

Де і коли? Kooperativ (Січових Стрільців, 23A, 4 поверх), до 15 березня 

«Psychodarwinism: музейні джунглі» — це класичні для творчості Іллі Чичкана мавпи + класичний живопис Третьяковської галереї. Простір виставки імітує камерну музейну залу, де сконцентровані твори, які «повинен знати кожен». Цей зразковий зал — карикатура, криве дзеркало музею, де Чичкан висміює музейний пафос та відкидає традицію поклоніння імперському канону.

Онлайн онлі

Акція «Додому» в Крим: Підвішені квитки на кіно для кримчан 

Де і коли? Takflix, до 17 березня

Онлайн-кінотеатр Takflix неодноразово отримував запити від жителів окупованого Криму про те, що в них немає можливості дивитися українські фільми, зокрема через неможливість здійснити оплату карткою.

Тому Takflix вирішив об’єднатися з Кримським домом і запустити акцію «Додому» в Крим». В рамках акції кожен охочий на материковій частині України може придбати фільм «Додому» у подарунок і залишити квиток «підвішеним» для кримчан. Для цього на сторінці фільму потрібно натиснути кнопку «Подарувати», пройти коротку реєстрацію, а в полі отримувача вказати електронну пошту crimeanhousekyiv@gmail.com. У свою чергу Кримський дім передасть ці квитки кримчанам. 

Фільм «Вхід через балкон» на Takflix

Іноді здається, що українські балкони живуть своїм життям. Якісь звуться «броварськими» і мають ніби автобусні вікна, якісь покриті вагонкою. Якісь розрослись до звання цар-балконів, а якісь залишаються скромними складами для консервації та санчат. Через історію феномену балконів цей фільм досліджує історію пострадянської України — життя, культуру та взаємозв’язки між особистим та громадським простором міст.

Відтворити відео

Що таке «Київське побачення»?

Коли? 10 березня у фейсбуці

Команда дослідників придумала круту ідею — дослідити феномен київських побачень. Які вони? Що для них типово? Які місця обирають люди для романтичних зустрічей? Про це автори проєкту розкажуть на події, поділяться зібраними історіями, а також презентують «Карту перших побачень». Приєднуйтесь у фейсбуці. 

Головний колаж: кадри з фільмів «Вхід через балкон» і «Любовний настрій», фото Лесі Українки й афіша презентації «Карти перших побачень»

У фокусі — найцікавіші події лютого