— Часто на етапах навчання в школі чи університеті людям відбиває інтерес до літератури через специфіку програми. Зокрема, програмові твори українських авторів показують здебільшого весь біль і трагізм нашої історії. Які твори варто прочитати, щоб пробудити інтерес до української літератури, але їх нема в навчальному плані?
— Я вважаю, що навіть на базі тієї програми, яка є зараз, можна закохатись в українську літературу, але для цього потрібен Викладач. Навіть найталановитіший учень чи студент не здатний повністю осягнути твір самостійно. Вчитель на те і вчитель, щоб пояснити і закохати в твір. Мені неодноразово говорили, що українська література — суцільне горе і плач, але тут я за золоту середину: є важливі твори для формування національної пам’яті. І вони мають бути кількісно і якісно обумовлені в програмі.
Мої діти ходять в 9, 7 і 5 класи. Єдине в чому я абсолютно впевнена — треба переробити програму української літератури за 5-7 класи, бо вона ніяка. Діти цього віку мають читати сучасних, цікавих дитячих авторів — Андрусяка, Вдовиченко та інших. А не в 12 років слухати про верлібри та пастелі Тичини. Шевченко, Леся Українка, Ольжич, Теліга, Костенко (яких я дуже люблю) — це не дитячі письменники, їх треба вивчати у старшій школі.
Радити конкретні твори, щоб пробудити інтерес не візьмусь. Для цього треба проаналізувати, що зараз робиться в програмах. Формуючи список літератури на свої предмети, я обираю найкращі або найважливіші твори, на свою суб’єктивну думку.