Яким буде житло майбутнього: 3 інноваційні кейси

Оксана Городівська
Оксана Городівська
8 Серпня, 2019

Яким буде дім майбутнього? Це питання — в центрі нової навчальної програми CANactions School «Creating Homes for Tomorrow». Її учасники поїдуть до Амстердама, Цюриха і Гельсінкі, щоб дослідити інноваційні підходи до створення житла. А потім використають ці знання, щоб придумати рішення для конкретних житлових проблем Києва.

Ми попросили програмну директорку CANactions School розповісти про кілька кейсів житлових інновацій. Думали, вона розкаже про якийсь футуристичні будівлі, а ні. В чому ж тоді новизна цих проєктів? Читайте в нашому матеріалі.
Ромеа Мурін

Ромеа Мурін 

Польська архітекторка та міська планувальниця, програмна директорка CANactions School. Навчалася в Польщі й Данії, 8 років працювала архітекторкою у провідних бюро Копенгагена, Нью-Йорка та Роттердама. Зараз є запрошеною професоркою Університету Чулалонгкорна у Бангкоку, Таїланд.  

Модернізм: перезавантаження

DeFlat Kleiburg — це реконструкція модерністського дому на околиці Амстердама, спорудженого в 1971-му. Ця будівля стала однією з найбільших житлових у Нідерландах — там було 500 квартир.

Архітектурна компанія NL Architects підійшла до реконструкції нетипово — вони відновили спільні простори, такі як ліфти й галереї, розчистили перший поверх. А от квартири залишили порожніми — людям дали можливість недорого викупити їх і обладнати їх по-своєму. 

За цю реконструкцію команда NL Architects отримала премію Міс ван дер Рое у 2017-му

Відтворити відео
Фото: NL Architects / Marcel van der Burg

Ромеа:

«Соціальне житло орієнтоване не на власність, а на захищену оренду. При цьому всі спільні простори (ліфти, коридори тощо) мають утримуватися державним сектором. Оскільки мешканці не є власниками нерухомості, вони не інвестують у неї та не відчувають за неї відповідальності. Це призводить до браку відчуття власності й занепаду цих просторів. Головні виклики полягають у тому, щоб створити модель соціального житла, що зміцнить структуру власності, але збереже низький поріг входу. 

Бюджети на соціальне житло обмежені. Тож архітектори подумали: а якщо ми відновимо головну структуру і публічні, спільні простори, але не будемо забезпечувати кухні, ванни — залишимо квартири незавершеними. Люди зможуть заповнити ці частини самостійно, об’єднати кілька квартир вертикально чи горизонтально, облаштувати їх відповідно до своїх смаків і фінансових можливостей. У цьому проекті добре продумано те, як зменшити початкові інвестиції та купівельну вартість для людей».

Пів будинка

Архітектор Алехандро Аравена і його студія Elemental розробили проєкт недорогого житла для Чилі. Їхня ідея в тому, що спорудження житла поступове — держава будує половину будинку, а половину з часом добудовують мешканці. Детальні схеми будинків — у вільному доступі, їх можна скачати і використовувати. 

У 2016-му Аравена отримав за цей проєкт Прітцкерівську премію, це як Нобелівка з архітектури. 

Ромеа: 

«Разом із соціальним житлом виникає проблема сегрегації. Це зумовлено ціною на землю: вона нижча на околицях, тому соціальне житло будують там. Якщо ж воно будується в місті, то має меншу площу — знову ж таки через ціну. Також виникає проблема щільності населення. Вища щільність призводить до можливого зростання злочинності та зниження відчуття безпеки — люди не знають своїх сусідів і не мають соціальних угод. 

Алехандро Аравена заснував студію Elemental, щоб розробити нову житлову модель для Чилі. Вони з командою створили житлову одиницю, що споруджується для менш забезпеченого населення, але має потенціал для переходу в середній клас. Люди можуть розширювати своє житло відповідно до заданих архітекторами параметрів. Тобто тут уже передбачена траєкторія розвитку: люди отримують притулок, відчувають захищеність і стабільність, завдяки цьому можуть розвиватися до середнього класу й розширювати свій дім. 

Ця модель базується на взаємодії зі спільнотою. Архітектори запитували людей, чого вони потребують, а що можуть зробити самі. Вони дивилися на такі аспекти, як електрика, гаряча вода, приміщення тощо. В результаті, архітектори забезпечили те, чого мешканці не мають навиків зробити самостійно — всі труби, стіни конструкції, фундамент. Таким чином, вони скоротили витрати і використали ці гроші, щоб купити землю ближче до центру міста. Так ці будинки опинилися вже не на околицях. Це допомогло знизити сегрегацію і дало доступ до соціальної інфраструктури (шкіл, дитсадків) й культури. Тобто Аравена й Elemental вийшли за рамки архітектури як естетики й зосередились на тому, щоб покращити якість життя». 

Фото: Elemental / Cristobal Palma

Більше, ніж житло

У 2007-му місцева Цюриха виділила велику ділянку землі для спорудження житла на околиці. Понад 50 кооперативів об’єднали зусилля і створили «Більше, ніж житло», один із найбільших кооперативних житлових комплексів у Європі. Це навіть не комплекс, а цілий район з 13 будівель. Проєкт сприяє тому, щоб мешканці спілкувалися і має багато спільних просторів — сауну, терасу на даху, пральні, майстерні, шеринг велосипедів і автомобілів, кімнату для медитації, ресторан і бар. 

Проєкт отримав World Habitat Award у 2016-му році. 

Ромеа: 

«У Швейцарії  існує велика традиція кооперативів. Одна зі стандартних схем соціального житла покриває витрати, необхідні для його спорудження, без будь-яких додаткових витрат, а місто бере на себе адміністративну роботу. Це дуже прозора система. 

Проєктом «Більше, ніж житло» міські планувальники вирішили зруйнувати демографічний бар’єр і створити цілий район міста. Вони залучили групу кооперативів, які представляли різні демографічні групи. Серед них були люди з інвалідністю, біженці, менш забезпечені групи, середній клас. Їх поєднали і створили різну типологію забудови, бо в людей різні потреби. Створення житла для такої змішаної групи мешканців дозволило знизити рівень сегрегації. Крім того, перші поверхи віддали мешканцям для розвитку їхніх бізнесів. Так вони створили живу і відкриту спільноту, в якій люди можуть легше інтегруватися в культуру». 

Фото: www.mehralswohnen.ch

Якщо вам цікава тема житла, можете підтримати видання книги «Усім потрібне житло. Справедливе, соціальне, доступне» Урсули Клєефіш-Йобст, Петера Кеддерманна, Карен Юнґ на Спільнокошті

 

 

Головний віжуал: ілюстрація програми «Creating Homes for Tomorrow», canactions.com

6 кроків до успішного портфоліо CG-художника