На Projector.Online вийде безкоштовний курс про інклюзивний дизайн

Оксана Городівська
Оксана Городівська
27 Січня, 2020

Projector.Online анонсував безкоштовний онлайн-курс зі створення інклюзивного дизайну графічних інтерфейсів. У програмі буде 9 коротких відеолекцій, що пояснюють візуальні закони сприйняття інформації. Курс з’явиться у вільному доступі 17 лютого, для перегляду потрібно лише зареєструватися. Це можна зробити вже зараз.

Чому нам усім потрібен інклюзивний дизайн?

Інклюзивність — це не лише турбота про людей з вадами зору, це просто турбота про людей. В історії дизайну є чимало прикладів того, як рішення, придумане для людей з інвалідністю, зробило продукт зручнішим у користуванні для всіх.  

Мета курсу «Інклюзивний дизайн графічних інтерфейсів» — перетворити абстрактні поняття «доступності» та «інклюзивності» на зрозумілі дизайнерські практики, які можна застосувати на власному проєкті, зробивши сайт зручним для різних людей.

Не можна думати лише про wow-ефект від сайту, якщо ним користується мільйонна аудиторія. Інтерфейс має бути однаково зрозумілим як підлітку, так і бабусі, доступним як з домашнього ноутбука, так і з телефону, коли несеш два пакунки і намагаєшся замовити таксі одним пальцем. 

Що буде в курсі?

В курсі можна дізнатися про:

  • особливості зору людини, специфіку різних порушень зору і «технічні» обмеження очей
  • світові принципи і стандарти доступності цифрових продуктів, а також законодавство, яке їх захищає
  • читабельність і як її досягнути
  • особливості прослуховування сайтів
  • тестування доступності з користувачами
  • про те, чому бізнесу варто дбати про доступність і як запровадити її у продукті зараз і безболісно, а не «якось потім»

Що кажуть куратори курсу?

В'ячеслав Шестопалов

Навчальну програму розробили двоє львівських дизайнерів — В’ячеслав Шестопалов і Євген Шикірявий. Ми запитали про їхній шлях до інклюзивного дизайну і створення цього курсу. 

 

В’ячеслав Шестопалов, Lead UX Designer в ELEKS, куратор курсу:

«Інколи у гонитві за експериментальними макетами та цікавими дизайн-рішеннями, дизайнери забувають про те, що їхніми продуктами користуватимуться звичайні люди. Коли ми говоримо про інклюзивність, це не лише про контраст кольорів і великі шрифти. Це весь підхід до дизайну і безліч, на перший погляд, непомітних рішень, які мають на меті піклування про людей.

Складно назвати конкретний момент, після якого я зацікавився темою інклюзивного дизайну та стандартами веб-доступності. Радше я йшов до цієї теми протягом становлення як дизайнера. А найцікавішим досвідом стала підготовка статті для одного з відомих світових веб-видань про дизайн Smashing MagazineКоли редактор скинув мені шаблон, я побачив там серед таких типових речей, як «Коротка біографія автора» і «Текст статті», ще й розділ «Альтернативний текст до ілюстрацій». Альтернативний текст до ілюстрацій, Карл! Тобто автори зобов’язані не лише надати статтю, але й подбати про досвід незрячих людей, людей зі слабким зором і людей із повільним інтернетом. Таке можна вкрай рідко побачити в медіа, навіть у спеціалізованих дизайнерських виданнях. А от соцмережі, як той самий Facebook, часто генерують альтернативний текст на основі технологій комп’ютерного зору і глибокого навчання».

Євген Шикірявий, Senior UX Designer в ELEKS, куратор курсу: 

«Хоча з самого початку своєї кар’єри дизайнера я намагався проєктувати, перш за все, зручні сайти і додатки, але справжнім відкриттям для мене був проєкт для державної влади однієї азійської країни. Наша команда мала розробити онлайн-систему, де кожен громадянин міг би замовити певні документи. Тобто і пенсіонерка з катарактою, яка прийшла в гості до сусідів, які мають комп’ютер, і юнак, який має у розпорядженні 5-річний мобільний телефон. 

Певно, вперше я настільки глибоко замислився над доступністю і настільки ретельно прораховував кожне рішення, не забуваючи враховувати часові обмеження проєкту. Мабуть, це стало поштовхом до поглибленого вивчення стандартів інклюзивного дизайну і створення курсу, в якому ми поєднали найкориснішу теорію з практикою та власним досвідом».

 

Цей курс став можливим завдяки підтримці Krupa Conference, темою якої у 2020-му році стане дизайн інтерфейсів для людей з порушеннями зору. 

Євген Шикірявий
7 пригод Антоніо Лукіча дорогою до фільму «Мої думки тихі»